Odkrycie z Kanady zmienia historię Wikingów

Odkryte niedawno ślady tymczasowego osadnictwa w Nowej Funlandii z okresu wczesnego średniowiecza sprawiają, iż należy niemal całkowicie zmienić dotychczasową historię Wikingów. Odnalezione pozostałości paleniska znajdują się, bowiem setki kilometrów od pewnych osad wikińskich. Sugeruje to, że Normanowie penetrowali tereny Ameryki Północnej w znacznie większym niż dotychczas sądziliśmy stopniu.

Pozostałości wczesnośredniowiecznego paleniska, używanego w procesie obróbki żelaza i innych elementów typowych dla tymczasowej sieci osadniczej zdaje się tylko wstępem do kolejnych odkryć, skazujących na obecność Wikingów na sporej części obszaru współczesnej Kanady– a nie tylko, jak dotąd sądziliśmy, na wybrzeżach Nowej Funlandii.

Amerykańsko- kanadyjska ekipa archeologów, która dokonała odkrycia posiłkowała się nowoczesną technologią, głównie zdjęciami satelitarnymi, które uwidoczniły zmiany w ukształtowaniu terenu typowe dla działalności człowieka. I rzeczywiście odnaleziona tam pozostałości takiej działalności, której cechy zdają się pasować do technologii, jaką w okresie średniowiecza wykorzystywali wikińscy rzemieślnicy.

Odkrycie to daje początek badaniom nad osadnictwem normańskim w Ameryce Północnej, które na zawsze mogą zmienić nasze postrzeganie dziejów średniowiecznych Skandynawów.

Źródło: archaeology-world.com
Fot. Kadr z serialu „Wikingowie”

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*