Odkryto ceramiczne głowy starożytnych bożków

Pozostałości co najmniej czterech żeńskich głów, wykonane z ceramiki, zostały odkryte w starożytnym mieście Porphyreon, położonym we współczesnym libańskim mieście Jiyeh.

W roku 2013 zespół archeologów z Polskim Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej odkrył kilkanaście fragmentów ceramicznych głowic, których wiek szacuje się na 2,5 tysiąca lat. Znajdowały się w czymś co można nazwać historycznym wysypiskiem odpadów. W miejscu znaleziska znajdowały się również między innymi spalone kości, resztki winogron i oliwek.

Najlepiej zachowana ceramiczna głowa mierzy około 24 cm i ma szerokość około 15 centymetrów. Jest on ozdobiony czerwoną farbą i zawiera opis starożytnej fryzury znanej jako stephane, która jest „bardzo specyficznym nakryciem głowy noszonym przez greckie kobiety”, pisał w Zeitschrift für Orient- Mariusz Gwiazda (Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej).

Cztery żeńskie ceramiczne głowy mają mieszankę cech greckich i fenickich, a także elementy pochodzenia egipskiego, powiedział Gwiazda. Na przykład jeden egzemplarz ma na swojej piersi wizerunek amuletu Wadłaga (typu amulet, który pokazuje oko). Amulety te były pierwotnie używane przez starożytnych Egipcjan, którzy uważali, że takie symbole mogą uchronić użytkownika przed szkodą. Inne kultury później zapożyczyły amulet Wadłaga i jego symbol oka, włączając je w ich sztukę i wierzenia religijne, powiedział.

Choć archeolodzy nie mogą mieć pewności, gdzie dokładnie zostały stworzone cztery głowy. Gwiazda powiedziała dla Live Science, że specjalista od ceramiki w grupie, Urszula Wicenciak, stwierdził, że glina, która była używana do ich wytwarzania, wydaje się pochodzić z terenu wokół Tyru, starożytnego miasta, które znajduje się również w Libanie. Cztery głowy były prawdopodobnie tworzone w czasach, gdy Imperium Persskie kontrolowało ogromną ilość terytorium na Bliskim Wschodzie, terytorium, które obejmowało starożytne miasto Porphyreon oraz obszar wokół Tyru, Gwiazdasaid.

Źródło: livescience.com

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*