Odkryto najstarsze złote znalezisko w Niemczech

Jesienią zeszłego roku w trakcie prac prowadzonych w Tybindze niedaleko Reusten, naukowcy natknęli się na pochówek kobiety z wczesnej epoki brązu. Wówczas jedynym przedmiotem funeralnym była spirala ze złotego drutu, mająca ok. 3800 lat.

Obecnie jest to najstarsze jak dotąd złote znalezisko na terenie dzisiejszych południowo-zachodnich Niemiec. Ten naturalny stop złota pochodzi prawdopodobnie z Kornwalii. Jest to dowód na wczesny handel luksusowymi towarami. Pracami archeologicznymi kierowali: prof. Raiko Krauss z Instytutu Prehistorii i Archeologii Średniowiecznej Uniwersytetu w Tybindze oraz dr. Jörg Bofinger z Baden-Württemberg State Office for Cultural Heritage Management.

W trakcie prac archeolodzy trafili na zwrócone w stronę południową szczątki kobiety pochowanej w pozycji płodowej. Jedyny przedmiot funeralny to spirala ze złotego drutu, która znajdowała się po lewej stronie, na wysokości bioder. Mogła to być np. ozdoba do włosów. Zostało to uznane za wskazówkę świadczącą o wysokim statusie społecznym zmarłej kobiety. Natomiast badanie radiowęglowe kości wykazało, że pochówek pochodzi z 1850-1700 r. p.n.e., czyli wczesnej epoki brązu.

Naturalny stop zawiera ok. 20% srebra, nieco mniej 2% miedzi, a także niewielkie ilości platyny oraz cyny. Wzór śladowych pierwiastków wskazuj na pochodzenie z Kornwalii, a dokładniej z rzeki Carnon.

W niemieckim czasopiśmie Praehistorische Zeitschrift, autorzy zdają się potwierdzać, że pochówek zmarłej kobiety znajduje się niedaleko grupy innych pochówków z wczesnej epoki brązu. Ma to oczywiście związek z prehistoryczną osadą na pobliskim Kirchberg.

Źródło: kopalniawiedzy.pl      

Fot. University of Tübingen                                                                               

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*