Wyrok w sprawie dewastacji zabytkowego pałacu

Wyrok 24 tys. złotych kary – tyle wynosi kara grzywny za doprowadzenie zabytkowego pałacu w Wojcieszowie (woj. dolnośląskie) do ruiny.

Sąd rejonowy w Złotoryi wydał wyrok skazujący właściciela zabytkowego pałacu w Wojcieszowie na karę grzywny o łącznej sumie 24 tys. złotych.  Skazany właściciel Michał S. musi zapłacić 9 tys. kary grzywny oraz przekazać 15 tys. na Towarzystwo Upiększania Zabytków we Wrocławiu.

Pałac w Wojcieszowie Górnym zaczął popadać w ruinę pod koniec lat 90 kiedy to pierwszy raz trafił w ręce prywatnych właścicieli. Natomiast kiedy w 2012 roku firma Invest Met – Stal z Legnicy której właścicielem jest Michał S. weszła w posiadanie zabytku z renesansowego pałacu pozostała ruina. Zniszczony został dach obiektu, zbito wszystkie tynki oraz sztukaterię. Z pałacu zniknęło również wyposażenie takie jak meble i żyrandole, ale również rynny, balustrady czy wszelkiego typu zdobienia.

Właściciel prawdopodobnie był poszukiwaczem skarbów wskazywać mogą na to słowa jednego z pracowników ochrony obiektu. Henryk Bigo świadek w tej sprawie oraz ochroniarz zabytku ze szczegółami opisał jak pałac popadał w ruinę. Pracownicy ochrony mieli zakaz wstępu do obiektu ale przyznali, że w późnych godzinach wieczornych słyszeli dobywające się z piwnic obiektu odgłosy wiercenia.

Konserwator zabytków, który złożył doniesienie do prokuratury stwierdził, że był bezsilny: robiliśmy kontrole, wydawaliśmy zalecenia, ale one trafiały w próżnię. Natomiast burmistrz Wojcieszowa Sławomir Maciejczyk powiedział, że nabywcy wyglądali poważnie, mieli imponujące plany. To miał być hotel, miejsce do spotkań i konferencji.

Jeden z mieszkańców Wojcieszowa uważa, że kara 24 tys. za zniszczenie pałacu jest zdecydowanie za niska. Mężczyzna stwierdził, że dla niego to żaden wyrok – za same balustrady i latarnie spokojnie można było wycisnąć 40-50 tys. złotych. Ten wyrok będzie tylko furtką dla innych takich cwaniaczków demolujących pałace. Sam fakt wydania wyroku skazującego uradował jednak oskarżyciela publicznego.

Aktualnie zabytkowy pałac w Wojcieszowie Górnym powrócił w ręce komornika i najprawdopodobniej  już w kwietniu tego roku po raz kolejny zostanie wystawiony na licytację. Renesansowa zabytkowa rezydencja została wybudowana w 1596 roku. Pałac przetrwał II wojnę światową w świetnym stanie później należał do Uniwersytetu Łódzkiego, a w latach 70 obiekt przejąć PGR Ptaszkowa. Renesansowy pałac w Wojcieszowie Górnym przetrwał II Wojnę Światową niestety nie przetrwał ignorancji i zaniedbań kolejnych właścicieli.

Źródło : wroclaw.tvp.pl,tvn24.pl wdolnymslasku.com

Fot: Wikimiedia Commons (Pałac w roku 2007)

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*