W Afryce północnej koło wybrzeża Tunezji nurkowie natrafili na ruiny antycznego miasta (obecnie Nabul). Pozostałości mają pochodzić z IV wieku n.e. Jest to niezwykle ważne i istotne dla badaczy odkrycie, gdyż o mieście pisało wielu historyków i pisarzy okresu starożytnego.
Pozostałości zabudowań zajmują pod wodą 20 hektarów powierzchni. Po zbadaniu terenu czytelny jest układ ulic i plan miasta. Zzachowały się również fundamenty domów. Akcja poszukiwawcza ruszyła w 2010 roku i na celu miała głównie zlokalizowanie dawnego portu. Dwie organizacje naukowe Institut National du Patrimoine Tuniseh i Uniwerytet Sassani-Oristano z Sardynii zorganizowały opisywaną eksplorację na tunezyjskich wodach.
Jak ustalono, odkryte ruiny pochodzą z IV wieku n.e. .Mounir Fantar – tunezyjski badacz, powiedział, że odkrycie jest niezwykle ważne, gdyż można otrzymać prawdziwe informacje o mieście, o którym pisało tylu starożytnych pisarzy i historyków. Również dzięki badaniom archeologicznym udało się ustalić to, iż Neapolis był centrum cesarstwa rzymskiego pod względem zasalanych ryb i sosu garum. Wskazują na to liczne pozostałości, takie jak wanny i baseny służące do produkcji tego właśnie sosu. Przed rzymskimi rządami, obecnie podwodne, tunezyjskie miasto, było kartagińską faktorią, która prowadziła działalność handlową z innymi bogatymi portami śródziemnomorskimi.
Jak podaje rzymski historyk żyjący w IV wieku, Ammianus Marcellinus, miasto zniszczyło wywołana przez trzęsienie ziemi tsunami, które uderzyło 21 lipca 365 roku,w tym samym dniu z powodu kataklizmu ucierpiało wiele innych śródziemnomorskich portów i wysp.
Źródło: Rzeczpospolita
Radosław Dulski