Odnaleziono grób drugiego króla Węgier

W krypcie katedry Apostołów Piotra i Pawła w Peczu (Węgry) odnaleziono grób drugiego węgierskiego króla – Piotra I Orseolo.

Piotr I Orseolo był synem siostry króla Węgier – Stefana I, która poślubiła Ottona Orseolo, dożę weneckiego. Piotr urodził się w 1011 roku w Wenecji. Gdy w 1026 roku obalono Ottona, Piotr udał się do wuja na Węgry. Tam został dowódcą armii. Stefan I zmarł podczas polowania, a wtedy jego siostrzeniec Piotr w 1038 roku odziedziczył po nim tron. Rządził w latach 1038 – 1041 oraz 1044 – 1046. Jego panowaniu przyniosło kres pogańskie powstanie. Zmarł w 1046 roku.

Archeologowie z Museum of Janus Pannonia liczyli na ustalenie pierwszej lokalizacji katedry, zbudowanej w XI wieku. Znaleźli ścianę pod sklepieniem, która była częścią pierwotnego projektu. W jej pobliżu natknęli się na pusty grób.

W grobowcu nie znajdowały się żadne szczątki. Prawdopodobnie celowo przeniesiono je wcześniej. Naukowcy zakładali, że mogły być tam pochowane tylko dwie osoby: król Piotr lub błogosławiony Maurus, drugi biskup Peczu. Archeolodzy są prawie pewni, że jest to mogiła, w której złożono ciało drugiego króla Węgier. Piotr I był z pewnością pochowany w tej katedrze, którą zbudowano na późnoromańskim cmentarzu. Pierwotna katedra została spalona w 1064 roku, a obecna jest zbudowana na jej szczątkach.

Diecezja planuje uczynić zabytki archeologiczne stałą ekspozycją kościoła, która będzie otwarta dla odwiedzających to miejsce.

Źródło: archaeologynewsnetwork.blogspot.com
Fot. Tamás Sóki, MTI

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*