Odnaleziono obrazy zagrabione w czasie wojny

Policjanci z wydziału kryminalnego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnaleźli i zabezpieczyli w ciągu trzech miesięcy obrazy zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W styczniu znaleziono obraz autorstwa Józefa Pankiewicza, który funkcjonuje pod dwoma tytułami: „Martwa natura z araukarią” oraz „Ananas”. Około 80 lat jego los nie był znany i figurował w bazie strat wojennych.

Dwa kolejne obrazy zostały zagrabione najprawdopodobniej w czasie II wojny światowej. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KSP zabezpieczyli je w marcu. Odnaleziono je w warszawskich domach aukcyjnych. Jeden był autorstwa Iwana Trusza. To „Pejzaż z okolic Neapolu”. Drugi zrobiony przez Kazimierza Pochwalskiego — „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego”.

Wszystkie czynności wykonywane są pod nadzorem Prokuratur Rejonowych w Warszawie: Warszawa Śródmieście oraz Warszawa – Śródmieście – Północ.

Funkcjonariusze KSP od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki,  które padły ofiarą wojennych rabunków czy współczesnych kradzieży. Współpracują w tym zakresie z instytucjami państwowymi, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także z galeriami oraz osobami prywatnymi. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.

Źródło: policja.waw.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*