Odnaleziono XIV-wieczny zamek Bolka II

W Borach Dolnośląskich odnaleziono zaginiony XIV-wieczny zamek, a właściwie jego pozostałości. Zamek należał do Bolka II z dynastii Piastów.

Ruiny zamku znaleziono na pograniczu województw lubuskiego i dolnośląskiego we wsi Nowoszów, która dziś już jest niezamieszkała (od 1945 roku). Odkryty przez nas zamek znany był do tej pory tylko ze średniowiecznych dokumentów. Stało się tak dlatego, że obszar, na którym znajdują się jego pozostałości, położony jest na terenie poligonu wykorzystywanego aż do lat 90. ubiegłego wieku – powiedział dr Paweł Konczewski.

Jak się okazuje, zamek nie był zbyt okazały. Dr Konczewski stwierdził, że była to po prostu wieża na planie prostokąta. Choć pozostałości murów były widoczne, to nikt do tej pory nie poświecił im uwagi. Nikt nie skojarzył ich ze średniowieczna budowlą, a co dopiero z zamkiem. Co więcej, nad ruinami z czasem zbudowano kolejną konstrukcję. Dopiero niedawno przeprowadzono analizę architektoniczną, na podstawie której zidentyfikowano zamek.

Bolko II Mały – był jednym z bardziej utalentowanych książąt z rodu Piastów Śląskich. Udało się mu zjednoczyć księstwo świdnickie i jaworskie. Był też margrabią Dolnych Łużyc. Tymczasem w okresie jego panowania, czyli w połowie XIV w., Śląsk był bardzo rozdrobniony i składał się z wielu małych księstw. Bolko II był ostatnim niezależnym księciem piastowskim władającym na Śląsku. – powiedział dr Konczewski. To właśnie ekspansja terytorialna przyczyniła się do tego, że władca ten zdecydował się na budowę nowych zamków lub rozbudowę starszych twierdz (…). Bolko II kazał wytyczyć nowy trakt – po to, aby zaoszczędzić czas i przejąć inicjatywę w handlu. Na jego trasie stanął zamek, wokół którego z czasem powstała osada. Jej mieszkańcy trudnili się hutnictwem żelaza, którego bogate złoża znajdowały się w okolicy. W lokalizacji zamku pomocne okazało się skanowanie laserowe wykonane z pokładu samolotu – dodał.

Zamek nie dość, że nie był zbyt okazały, istniał zaledwie kilka lat. Szybko przejęli go rozbójnicy. Jednak w tym terenie prace archeologiczne wciąż trwają. Wszystkie dotychczasowe wnioski udało się nam wyciągnąć bez prowadzenia wykopalisk. Badany przez nas obszar jest szczególnie chroniony ze względów przyrodniczych. Jak widać łopata nie zawsze jest niezbędna do dokonania odkryć. Prace przeprowadza fundacja Łużyce wczoraj i dziś razem z Katedrą Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetem Zachodnioczeskim z Pilzna i Lasami Państwowymi.

Źródła: onet.pl, fakty.interia.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*