Odnaleziono zaginiony murowany ogród z XVIII wieku

W Wielkiej Brytanii, przy zamku Culzean odnaleziono zaginiony murowany ogród z XVIII wieku. Prawdopodobnie pełnił on funkcję ogrodu kuchennego.

Zamek Culzean został wzniesiony w XVIII wieku. Obejmuje on dużą wieżę bębnową z okrągłym salonem (z widokiem na morze), wielką owalną klatkę schodową i dobrze wyposażone apartamenty. W 1945 roku rodzina Kennedych oddała zamek i jego podstawy do Narodowego Funduszu Powierniczego dla Szkocji (unikając podatku od spadku). Wkrótce część mieszkalna znajdująca się na szczycie zamku została przekazana generałowi Dwightowi D. Eisenhowerowi w uznaniu jego roli jako Najwyższego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie podczas II wojny światowej.800px-Culzean_Castle_house_and_gardens_01

Dzięki amerykańskiemu milionerowi, Williamowi Lindsay’owi zamek został ponownie otwarty w 2011 roku. W 2013 roku odnotowano 220 000 zwiedzających, co uczyniło go drugim najbardziej popularnym obiektem w Szkocji. Legenda głosi, że w zamku mieszka siedem duchów, w tym duch młodej służącej dziewczyny.

Podczas prac dotyczących systemu nawadniającego przy zamku natrafiono na pozostałości murowanego ogrodu kuchennego. Archeologowie pracujący dla National Trust for Scotland (NTS) znaleźli murek pod trawnikiem. NTS powiedział, że prawdopodobnie funkcjonował jako ogród kuchenny w okresie od 1733 do 1782 roku. Podobnie, wedle mody panującej pod koniec XVIII wieku, ogród otoczony murami wyłaniał się z widoku z budowli. Wpływało to znacząco na przestrzeń i widoki z zamku. Derek Alexander, szef służb archeologicznych dla NTS, powiedział: choć było to oznaczone na mapie nieruchomości, do tej pory nigdy nie wiedziałem, że cokolwiek przetrwało pod nieskazitelną murawą Fontanny. Ta praca dała nam doskonałą okazję do zbadania ukrytego aspektu przeszłości Zamku Culzean, a gdy trawnik zostanie ponownie zasadzony, nie mogę sobie wyobrazić, że ogrodnicy będą chcieli, abyśmy kopali więcej dziur! Prace związane z budową ogrodu zostały podjęte przez Sir John Kennedy z Culzean. Można to zobaczyć na mapie nieruchomości Culzean sporządzonej przez John’a Foulis’a w 1755 roku. Ogród został porzucony w 1782 roku, a ściany zostały rozebrane przez robotników Roberta Adama w ramach szerokiej gamy ulepszeń przeprowadzanych wokół zamku. Roboty odwadniające, prowadzone obecnie w Fountain Court, dążą do tego, by były odpowiednie do organizowania dużych imprez publicznych.

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*