Ogromne pieniądze na konserwację zabytków w Muzeum Auschwitz

11 milionów złotych tylko w tym roku przeznaczono na konserwację zabytków w Muzeum Auschwitz. Środki wyłoży Fundacja Auschwitz – Birkenau. Taka decyzja zapadła na spotkaniu międzynarodowego komitetu Fundacji, które odbyło się w Oświęcimiu.

Planowana konserwacja obejmie około 16 tysięcy przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w 1967 roku. Stworzono również nowy magazyn na tekstylia poobozowe, wyposażony w specjalne szafy zapewniające bezpieczne warunki przechowywania historycznych obiektów. W bieżącym roku ukończono także pierwszy etap zabezpieczania ruin ścian rozbieralni komory gazowej i krematorium III na terenie byłego obozu Auschwitz II – Birkenau. Jednak największym obecnie realizowanym projektem Fundacji jest konserwacja dwóch budynków murowanych w byłym Birkenau i doraźne zabezpieczenie pozostałych zabytkowych budynków, w tym oczyszczenie wnętrz baraków murowanych.

Fundacja Auschwitz – Birkenau została powołana do życia w 2009 roku przez Władysława Bartoszewskiego – byłego więźnia Auschwitz, historyka, działacza społecznego i polityka. Zgromadziła dotychczas fundusze wynoszące obecnie około 112 milionów euro, pozyskane od 37 państw, wspierających działania Fundacji. Docelowo Fundacja zamierza zgromadzić środki w wysokości 120 milionów euro, z których corocznie uzyskiwane odsetki pozwolą na systematyczną konserwację pozostałości po dawnym niemieckim obozie koncentracyjnym.

Źródła: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

One Comment

  1. Obóz powinien zostać spakowany w kontenery i odesłany Niemcom, jako mienie pozostawione na naszych ziemiach. Inaczej nigdy nie skończą się „polskie obozy smierci” oraz żydowskie oszczerstwa pod naszym adresem za holokaust.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*