Osada wikingów pod Kołobrzegiem

Pod Kołobrzegiem, w miejscowości Pyszka, powstaje skansen, który ma przybliżyć życie wikingów zamieszkujących niegdyś te tereny.

Pomysłodawcą jest stowarzyszenie „Kreatywni Koło Brzegu”. Pomysł zrodził się stąd, że około pół kilometra dalej odkryto groby wikingów – powiedziała Monika Różewska-Chudzik. Ma to być połączenie klasycznego skansenu z nowoczesnymi metodami przedstawiania historii.  W skansenie ma być dziesięć chat, które budowane są z drewnianych bali, co zajmuje sporo czasu. Staramy się robić wszystko tak, jak dawniej – powiedział Aleksandar Kurban, który zajmuje się takimi odtworzeniami. Ma powstać także zbrojownia, a całość ma być otoczona palisadą. Goście będą mogli zapoznać się z codziennym życiem wikingów, ale także wcielić się w ich role. Ponadto popływać wikingową łodzią i obejrzeć walkę wojowników.

Część inwestycji pokrywane są ze środków unijnych – 1,5 mln z 5,5 mln. Szukaliśmy inwestycji budujących lokalną tożsamość, a zarazem atrakcyjnych turystycznie – powiedział Jarosław Rzepa, który jest wicemarszałkiem województwa. Na koniec maja zaplanowano otwarcie Parku Rozrywki, w którego skład ma wejść wikiński skansen. Sam ma być udostępniony zwiedzającym miesiąc później.

Źródło: prk24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*