Ostatni Hubalczyk wraca do Ojczyzny

Ppłk Romuald „Roman” Rodziewicz ostatni hubalczyk powraca z uchodźstwa na zawsze do umiłowanej Ojczyzny.

Ostatnia droga Ostatniego Hubalczyka będzie miała miejsce w piątek 12 czerwca 2015r. Prochy Wielkiego Polaka nie spoczną jednak na Szańcu Hubala koło Anielina w powiecie opoczyńskim, tak jak pierwotnie chciał być pochowany hubalczyk, czyli w miejscu śmierci swego dowódcy mjr Henryka Dobrzańskiego.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, zaplanował już ceremonię pochówku urny z prochami śp. ppłk Rodziewicza na Cmentarzu Wojskowym Powązki. W dzień ostatniej posługi będzie odprawiona msza św. o godz. 12:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie. W koncelebrze będzie brać udział szczególna postać – kapelan hubalczyka ksiądz Jan Wojczyński TChr. z Domu Jasna Góra w Huddersfield. Potem zebrani udadzą się na Powązki Wojskowe, aby uczestniczyć w złożeniu prochów zasłużonego żołnierza Wojska Polskiego. Ostatniej drodze hubalczyka w Polsce towarzyszyć będzie delegacja z Północnej Anglii, w tym ks. Jan Wojczyński. Spodziewany jest także przyjazd dzieci ppłk Rodziewicza tj.: Helen Natalii Vowles z Australii i Leona Rodziewicza ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Rodzinie towarzyszyć będzie wieloletni przyjaciel rodziny Pani Hanna Siemaszko. Na uroczystość pochówku zostały zaproszone Związki i Stowarzyszenia Kombatanckie oraz ponad 30 szkół z całej Polski noszących imię majora Hubala.

Ok. godz. 14:00 bramą główną Powązek cały kondukt przejdzie do kolumbarium Kwatery D-18 Fundacji Żołnierzy Polski Walczącej. Honorową asystę zabezpieczy Dowództwo Garnizonu Warszawa pod d-dztwem gen. bryg. dr Wiesława Grudzińskiego.

2 komentarze

  1. Skoro ostatnią wolą „Romana” było aby być pochowanym w Anielinie to dlaczego robią to w Warszawie ? trochę mnie to dziwi …

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*