Pałac Saski – kiedy ruszy odbudowa?

11 listopada, podczas uroczystości z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent Andrzej Duda zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego.

„Chciałbym, żeby pałac z powrotem stanął, by był widomym znakiem tej Polski, która wzrasta. Chciałbym, żeby był to budynek publiczny, który będzie mógł zobaczyć, także od wewnątrz, każdy z moich rodaków, i w którym będzie mógł załatwić różne swoje sprawy” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przyznał, że prace nad odbudową Pałacu już trwają. „Od pewnego czasu spotyka się komisja złożona z przedstawicieli prezydenta, a także różnych resortów rządowych oraz wojewody i przygotowujemy ten projekt” – powiedział.

Minister zapewnia, że budynek zostanie odbudowany zgodnie ze starymi projektami. Wtóruje mu prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i Generalny Konserwator Zabytków. „Koncepcja odbudowy była konsultowana w ścisłym porozumieniu z Departamentem Ochrony Zabytków i ze mną. Rozmowy, które dotyczyły rekonstrukcji Pałacu Saskiego, przewidywały to, że od początku do końca wszystkie plany będą zatwierdzali konserwatorzy zabytków. Teraz czekamy na ustawę dotyczącą rekonstrukcji. Zostanie powołany zespół konserwatorów, którzy dopilnują, by ta rekonstrukcja przebiegła jak najwierniej wobec oryginału z września 1939 roku”. Prace ma ułatwić specjalna ustawa.

Przeciwne odbudowie jest miasto Warszawa.

Źródła: wawalove.wp.pl, msn.com, radiowarszawa.com.pl

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*