5 książek o II wojnie światowej, które powinieneś znać

Książki o II wojnie światowej, do których warto zajrzeć

Książki o II wojnie światowej, to subiektywne zestawienie, które są w mojej opinii najlepsze, albo budzą najwięcej pozytywnych emocji. Sprawdź, do których książek warto zajrzeć.

Polecaliśmy Wam już najlepsze książki na temat powstania warszawskiego. Teraz poruszymy o wiele tematykę szerszą – książki o II wojnie światowej.

Pięć tytułów, które znajdziecie poniżej to subiektywne wybory autora. Książki na temat najstraszniejszej wojny w dziejach ludzkości, II wojny światowej, które wywarły na mnie największe wrażenie.

Norman Davies, Europa walczy 1939 – 1945. Nie takie proste zwycięstwo

Fenomenalna książka przekrojowo traktująca o II wojnie światowej. Samo nazwisko autora stanowi dla niej najlepszą reklamę. Pozycję czyta się naprawdę świetnie i szybko a prezentowane na kolejnych stronach spojrzenia a II wojnę światową jest niebywale dojrzałe i wyważone. Styl w jakim Davies opowiedział czytelnikom i wydarzeniach lat 1939 – 1945 nie pozwala się od lektury oderwać.

Treść też jest niebywale interesująca, bowiem nie dotyczy tylko wielkiej polityki, która kształtowała wtedy świat, ale wspomina także o zwykłych ludziach, ich codzienności i zmartwieniach. A właśnie aspekt społeczny w tej książce jest najciekawszy. Co prawda „Europa walczy” nie niesie żadnych przełomowych informacji na temat II wojny światowej, jednak nie po to przecież powstała.

Antony Beevor, Druga wojna światowa 1939 – 1945

Ta książka z kolei to coś więcej niż wiedza w pigułce jaką prezentuje poprzedniczka. To prawdziwe kompendium wiedzy na temat II wojny światowej.  Pozycja to jest niezwykle rzetelna a przy tym napisana w bardzo przystępny sposób.  W dziele tym Beevor po prostu w niezwykle ciekawy sposób opowiada o katastrofie wojny.

Czyta się ją naprawdę szybko a narracja sprawia, że momentami przypomina powieść – i to naprawdę dobrą powieść.  Polecam tę książkę szczególnie tym, którzy chcą rozpocząć swą przygodę z fachową literaturą na temat II wojny światowej. Na długo pozostanie w Waszej pamięci!

Jacek Chrobaczyński, Czas nieszczęść, cierpień, oporu i walki. Przegrani zwycięscy

To z kolei świetna książka krakowskiego historyka (jednego z najwspanialszych wykładowców, jakich zdarzyło mi się spotkać) poświęcona polskiemu społeczeństwo w latach wojny i okupacji. „Czas nieszczęść…” to właściwie zbiór szkiców i zapisków; przemyśle, refleksji i uwag na temat postaw polskiego społeczeństwa i jego losów w okupowanej Polsce.

W mojej ocenie autor ukazuje społeczne, mentalne a czasem też polityczne konsekwencje losów ludzi sprzed prawie ośmiu dekad. Dla mnie pierwsza tego typu książka na temat II wojny światowej, którą przeczytałem i która na zawsze zmieniła moje spojrzenie na tamte czasy. Pozycja, którą polecam szczególnie tym, którzy na historię chcą spojrzeć inaczej niż tylko przez pryzmat wielkiej polityki i pól bitew.

Ian Kershaw, Do piekła i z powrotem. Europa 1914 – 1949

Ta pozycja traktuje o okresie znacznie szerszym niż ten, którego dotyczą moje dzisiejsze polecenia. Jednak znaczna jej część  dotyczy właśnie piekła II wojny światowej. Oczywiście serdecznie polecam całą publikację, ale na potrzeby dzisiejszego przeglądu, tylko tę część o II wojnie światowej.

Doskonała książka dla mniej obeznanych z historią. Napisana łatwo przyswajalnym językiem co umożliwia szybką lekturę. A zdecydowanie jej najlepszym aspektem jest to, iż doskonale pokazuje jaki wpływ na teraźniejszość Europy miała jej tragiczna przeszłość.

Winston S. Churchill, Druga wojna światowa, t. 1, Nadciągająca burza

Ten ostatni tytuł znacząco różni się od poprzednich. Uznałem jednak, że powinienem go tu umieścić ponieważ jego lektura na długo, o ile nie na zawsze, potrafi zmienić spojrzenie czytelnika na kwestie II wojny światowej. Czytanie opracowań, choćby fachowych to co innego.

Dopiero relacja naocznego świadka, jednego z głównych graczy i bohaterów tamtych wydarzeń powala stworzyć w umyśle pełny obraz. Tę z kolei książkę (choć wydaną w Polsce po raz ostatni prawie 30 lat temu) polecam każdemu pasjonatowi II wojny. Fantastycznie uzupełnia obraz lat 1939 – 1945.

5 tytułów! 5 opowieści! 5 fenomenalnych pozycji. Wszystkie pięć serdecznie polecam. I choć nie musicie się ze mną zgodzić, to naprawdę warto do nich zajrzeć.


Dawid Siuta

3 komentarze

  1. Możesz polecić coś o I Wojnie Światowej ?

    • Dawid Siuta

      Oczywiście.
      Myślę, że już niedługo pojawi się taka subiektywna polecajka. Zachęcam do obserwowania mnie też w social mediach.

  2. Czekam z niecierpliwością 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*