Woynicz 1655

Bitwa pod Wojniczem „Woynicz 1655” – Impreza historyczna |2022

W dniach 29-31 lipca na polach Wojnicza odbyła się kapitalna impreza historyczna – Woynicz 1655. Przybliżyła zamierzchłe czasy „Potopu” i mało znany epizod, jakim była bitwa pod Wojniczem.

Nasz portal objął wydarzenie patronatem medialnym.

Poniżej znajdziesz plan imprezy.

Czego możesz się spodziewać?

„Woynicz 1655” jest pionierską imprezą, która w tym roku ma swój debiut. Trzy dniowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 29 – 31 lipca 2022 roku ma na celu upamiętnienie bitwy pod Wojniczem, która odbyła się 3 października roku 1655, w czasie potopu szwedzkiego i była pierwszym starciem – próbą odparcia najeźdźcy szwedzkiego w otwartym polu. Ciekawostką jest to, że w bitwie wzięły udział bardzo ważne osobistości tamtych czasów. Po stronie szwedzkiej był sam król Szwecji Karol X Gustaw, który sprawował komendę nad armią najeździ,  a po stronie polskiej hetman polny koronny Stanisław Lanckoroński czy też ówczesny starosta jaworowski a późniejszy król Polski, Jan Sobieskie.

Wydarzenie przygotowywane jest ze sporym rozmachem. Wezmą udział najlepsze grupy rekonstruktorskie z Polski, ale także z zagranicy, które specjalizują się w odtwarzaniu XVII-wiecznej wojskowości. Nie zabraknie mocnego uderzenia, gdyż będą im towarzyszyły armaty oraz muszkiety.

Tak oto prezentuje się plan:

29 lipca godz. 18.00 – piątek:

⚔️ – pokaż filmu Diabeł Łańcucki

30 lipca – sobota:

⚔️ pokazy grup rekonstruktorskich – potyczki, zasadzki, walki,

⚔️ wieczorny, plenerowy pokaz filmu „Zrodzeni do szabli” – prawdopodobnie z udziałem twórców filmu rodziny Sieniawskich,

⚔️ przemarsz wojsk ulicami Wojnicza na Rynek – uroczysta salwa honorowa oraz oficjalne powitanie wojsk przez organizatorów wydarzenia,

⚔️ imprezy współtowarzyszące🍺🍺 (zabawa taneczna)

31 lipca – niedziela:

🛡️msza z udziałem wojsk,

🛡️rekonstrukcja bitwy pod Wojniczem Anno Domini 1655,

🛡️imprezy współtowarzyszące🍺🍺

Głównym „spirytus movens” jest oczywiście Piotr Jędras z portalu promującego kulturę sarmacką i historię I Rzeczypospolitej – „Dwór Hulaszczego Sarmaty” oraz grupy rekonstrukcyjne zrzeszone w „Independent Regiments„.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*