Plany remontu średniowiecznego zamku w Świeciu

Od lat mowa jest o remoncie i pracach konserwatorskich, które powinno się wykonać na świeckim zamku. We wrześniu tego roku najprawdopodobniej do niego dojdzie. Ma potrwać dwa lata.

Prace mają zabezpieczyć obiekt na następne kilkaset lat. Artyści wystawiający swoje prace w zamku narzekali na problemy z doczyszczeniem ich z pyłu, który sypał się z murów.

Część remontów już wykonano: dach pokryto papą.

Będzie nowy, w średniowiecznym stylu. Zostanie oparty na stalowej konstrukcji, z drewnianą wiatrownicą i łatami, które na zewnątrz pokryte będą ceramiczną dachówką. Taką, jak w średniowieczu, czyli typu mnich i mniszka. W skrzydle zachodnim powstaną trzy sale: sala konferencyjna, kapitularz i kaplica. Dostęp do nich będzie odremontowaną klatką schodową z windą – powiedział Wiesław Ratkowki, który jest kierownikiem wydziału architektury i budownictwa w gminie Świecie.

Wyremontowane zostaną wieże od strony południowo-zachodniej i północno-wschodniej.

Ma powstać też dodatkowe wejście do zamku z zewnątrz.

Zostanie wybudowane na pierwszej kondygnacji i wchodzić będziemy do odnowionych sal z drewnianych krużganków. Do sali konferencyjnej, która znajdzie się nad kapitularzem, dotrzemy tylko wewnętrzną klatką schodową – wyjaśnił kierownik.

Gmina wciąż czeka na pozwolenie na budowę. Szacowany koszt inwestycji to 10 mln zł. Ratkowski ma nadzieję na dotacje z urzędu marszałkowskiego.

Źródło: pomorska.pl

Nicola Chwist

 Fot: Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*