Pod Sochaczewem odkryto szczątki niemieckich żołnierzy

W miejscowości Konary (woj. mazowieckie) odkryto szczątki trzech niemieckich żołnierzy z okresu II wojny światowej. To wartościowe znalezisko historyczne.

17 listopada 2020 roku funkcjonariusze sochaczewskiej policji otrzymali zgłoszenie, że w lesie na terenie miejscowości Konary odnaleziono kości. Na miejscu zdarzenia policja potwierdziła, że były to ludzkie szczątki. W wyniku dalszych prac znaleziono trzy czaszki wraz z niekompletnymi szkieletami. Wykopano też skrawki mundurów oraz guziki, połówkę nieśmiertelnika (element systemu identyfikacji żołnierzy), a także amunicję do karabinu niemieckiego STG-44 oraz odłamki pocisków artyleryjskich – przekazała rzeczniczka sochaczewskiej policji. 

Niedługo po tym na miejsce przybył również archeolog z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ale i również zastępczyni prokuratora rejonowego. Wszystkie przedmioty stanowią cenne znalezisko historyczne, które miejmy nadzieję, pozwoli odtworzyć okoliczności śmierci tych żołnierzy, a w czasie dalszych badań – może nawet ich identyfikację imienną – informuje mł. asp. Agnieszka Dzik.

Guziki, jak i nieśmiertelniki trafiły do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Źródło: zdziennikaodkrywcy.pl, wydarzenia.interia.pl

Fot. mazowiecka.policja.gov.pl

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*