Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Pod Złotym Słońcem. Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza to miejsce pod wieloma względami wyjątkowe. Wizyta w nim może stanowić atrakcję nie tylko dla fanów twórczości Mickiewicza; ekspozycja jest różnorodna i zapewnia bogactwo wrażeń.

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Muzeum, działające pod auspicjami Ossolineum, mieści się w zabytkowej kamienicy Pod Złotym Słońcem przy wrocławskim Rynku. Po przekroczeniu wrót budynku (gmach prezentuje się imponująco) i zakupie biletu, zwiedzający wyruszają na spotkanie  z przygodą, którą rozpoczyna opowieść o barwnej epoce stanowiącej tło historyczne słynnej narodowej epopei.

Następnie goście otrzymują możliwość bliższego przyjrzenia się postaci samego Mickiewicza;  życiorys wieszcza obfitował w wydarzenia, które zgłębiać można długo. Zainteresowani poznają ciekawostki związane zarówno z okolicznościami powstania mickiewiczowskich dzieł, jak i z przebiegiem kariery poety.

W świecie Pana Tadeusza

Kolejny fragment ekspozycji to próba odtworzenia świata „Pana Tadeusza”, połączona z interpretacją realiów epoki. Znajdziemy tu liczne odniesienia do tekstu, możemy również wysłuchać wybranych przez siebie fragmentów dzieła. W tej części dowiemy się wiele na temat szlacheckiej obyczajowości, stroju i zasad etykiety. Na wystawie umieszczono liczne wizualizacje, które „ożywiają” świat przedstawiony i podkreślają siłę ekspozycyjnego przekazu.

Centralnym eksponatem i tym samym sercem ekspozycji jest rękopis „Pana Tadeusza”. Oglądać go można w specjalnie wydzielonej przestrzeni. Patrzenie na karty zapisane ręką mistrza przed dwustu laty to wspaniałe przeżycie, którego warto doświadczyć.

W muzeum znajduje się także sala biblioteczna, zaopatrzona w reprinty mickiewiczowskich dzieł –   można po nie sięgnąć w dowolnej chwili.

O niepodległości i poezji

Po zwiedzeniu pierwszej części stałej ekspozycji (nosi ona tytuł Rękopis Pana Tadeusza), goście mają możliwość obejrzenia innych wystaw. Są to odpowiednio: Misja Polska oraz Pan Tadeusz Różewicz. Pierwsza z nich przybliża, na podstawie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego, losy pokolenia walczącego o wolność i suwerenność Polski w okresie wojennym i powojennym. Ekspozycja powstała w oparciu o zbiory obu wyżej wymienionych, przekazane Ossolineum.

Druga wystawa, poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi, prezentuje spuściznę tego cenionego współczesnego poety. Był on jednocześnie przedstawicielem pokolenia Kolumbów i, podobnie jak bohaterowie poprzedniej wystawy, walczył w czasie II wojny światowej. Na ekspozycji umieszczono dokumenty i przedmioty należące do Różewicza, w tym rękopisy jego wierszy.

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – praktyczne informacje

W muzeum znajdziemy dużo multimediów; wśród nich zarówno wizualizacje postaci w strojach z epoki, jaki i trójwymiarowe wizerunki obiektów, które umożliwiają przyjrzenie się eksponatom z każdej strony, a także przybliżają poszczególne detale.

Nie brak również gier edukacyjnych dla najmłodszych (i nie tylko). Nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą nieco przytłaczać, nie zaburzają jednak historycznego klimatu wnętrz; fragmenty zachowanych zdobień i elementów architektonicznych przypominają nam, że znajdujemy się wyjątkowej przestrzeni.

Instytucja posiada imponujące zaplecze służące do działań edukacyjnych i popularyzatorskich;  organizuje wystawy czasowe, lekcje muzealne, spotkania i wydarzenia tematyczne, a także seanse filmowe.


Muzeum Pana Tadeusza
Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-106 Wrocław

Godziny otwarcia:
wtorek–niedziela: 10.00–17.00
poniedziałek: nieczynne

Ceny biletów:
25 zł (normalny)
15 zł (ulgowy)


Michalina Janaszak

Comments are closed.