W Wiedniu powstaje pomnik Jana III Sobieskiego

Planowane odsłonięcie pomnika odbędzie się 11 września 2016 roku, w 333.rocznicę bitwy pod Wiedniem, kiedy to polski król zatrzymał nacierających Turków.

Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu zamontowano już cokół pomnika, uporządkowano też otoczenie. Monument powstanie w miejscu wmurowanego dotychczas kamienia węgielnego. Inicjator budowy pomnika opowiada, iż o budowie mówiło się już przy okazji 300. rocznicy bitwy pod Wiedniem.

Autorem monumentu jest znany artysta rzeźbiarz, autor wielu pomników na świecie, prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Pomnik z brązu ma przedstawiać Jana III Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy. Król będzie stał na czele szarżującej husarii tratującej pokonaną armię Kara Mustafy. Wymiary pomnika to 3 metry wysokości i 7,5 metra długości.

Władze Wiednia wydały już zgodę i zaakceptowały koncepcję monumentu.

Ponadto wystąpiono do Unii Europejskiej z apelem, aby zwycięstwo pod Wiedniem zostało wpisane do kalendarza obchodów ważnych rocznic europejskich. Dzięki tej bitwie bowiem Europa zachowała swoją dotychczasową tożsamość. Była to jedna z najważniejszych bitew świata. Zwycięstwo wojsk polskich i cesarskich nad Turkami pod Wiedniem 12 września 1683 r. zapewniło na wiele wieków sławę wojskom Rzeczpospolitej i królowi Janowi III Sobieskiemu. Złamano wówczas potęgę Osmanów w Europie i zatrzymano napór islamu.

Źródło: rp.pl

Red. A. Grochowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*