Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939 | Recenzja

Tomasz Szczerbicki, Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939.

Książka Tomasza Szczerbickiego Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939, jest swojego rodzaju kontynuacją książki Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego wydanej w 2014 r. Publikacja jest obszerna i nietuzinkowa. Autor w swojej książce skupia się na historii pojazdów Wojska Polskiego po latach rozbiorów, w czasie tworzenia się nowego państwa w niesprzyjających warunkach ekonomicznych i burzliwiej polityki.

Książkę można nabyć w księgarni historycznej Wolum.pl – Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939

Publikacja posiada pięć rozdziałów, w których zostały opisane pojazdy Wojska Polskiego. Na samym początku książki mamy styczność z rowerami. Następnie z motorami, a na samym końcu z samochodami, które zostały podzielone na samochody osobowe, ciężarowe i pancerne (czołgi i inne wozy bojowe). Autor również wyposażył swoje dzieło w rozdział o nazwie „Załączniki”. W tym rozdziale czytelnicy odnajdą kilka archiwalnych publikacji ściśle związanych z motoryzacją Wojska Polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Na samym końcu tego rozdziału również odnajdziemy zebrane w jednym miejscu dane techniczne niektórych pojazdów, chociażby Ford T, Polski Fiat 508 III Junak, a nawet dane tankietki i czołgu lekkiego 7TP.

Omawiana pozycja jest barwnym atlasem, encyklopedią motoryzacji Wojska Polskiego. Nie ma strony na której nie znalazłaby się jakakolwiek fotografia. Warto wspomnieć, że większość z zamieszczonych zdjęć została po raz pierwszy opublikowana. Opisy zawarte w książce nie zawierają samych danych technicznych lecz barwną fabułę i ciekawostki z epoki.

Pozycję zdecydowanie polecam koneserom i wielbicielom dawnej motoryzacji, jak również historykom wojskowości, którzy są zainteresowani pojazdami, które towarzyszyły Wojsku Polskiemu w latach 1914-1939r.

Ocena recenzenta: 6/6

Paweł Pilarski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*