Polscy archeolodzy odkryli w Albanii – Bassanię – zaginione miasto sprzed dwóch tysięcy lat. Do chwili odkrycia pozostałości ruin uznawano za naturalne ostańce skalne. Starożytne miasto zostało zniszczone prawdopodobnie na początku naszej ery przez Rzymian.
Zaginione miasto odkryto w północno-zachodniej Albanii w okolicy współczesnej Szkodry. Według wstępnych ustaleń naukowcy stwierdzili, że jest najprawdopodobniej Bassania – miasto opisane przez rzymskiego historyka, Liwiusza (59 lat p.n.e. – 17 r. n.e.) w kontekście zmagań wojsk rzymskich z ostatnim królem Ilirów, Gentiosem.
Podczas prac archeologicznych w maju udało się odkopać część murów oraz bramę. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej, kierownik wykopalisk, prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego – Konstrukcje obronne były wzniesione z dobrze dopasowanych, olbrzymich bloków kamiennych.
Zdaniem prof. Syczka typ odkrytych ruin jest charakterystyczny dla hellenistycznych budowli obronnych. Datowania naukowców potwierdzają również posotałe znaleziska takie jak monety i fragmenty naczyń ceramicznych z IV-I w. p.n.e. Przedmioty te wskazują, że miasto istniało w czasach królestwa iliryjskiego, które przestało istnieć na przełomie er po inwazji rzymskiej.
– Wokół Szkodry w ostatnich latach zaczęliśmy poszukiwać osad i twierdz, które stanowiły jej zaplecze ekonomiczne i militarne. Dzięki zastosowaniu różnych metod, w tym nieinwazyjnych, zlokalizowaliśmy relikty olbrzymiego starożytnego miasta – powiedział prof. Dyczek.
Archeologów zaskoczył również rozmiar odkrytego miasta, które było trzykrotnie większe od antycznej Szkodry. Pas potężnych murów kamiennych obejmował obszar ok. 20 hektarów.
Prof. Dyczek zwraca uwagę na brak przekazu podróżników sprzed ostatnich kilkuset lat. Jak powiedział PAP – Wyjaśnienie tego milczenia podróżników, którzy z niezwykłą drobiazgowością opisywali inne, nawet małe stanowiska i pojedyncze ruiny, jest dość zagadkowe. Mogło tak być, jeśli miasto przestało istnieć bardzo dawno temu tak, że jego nazwa uległa zapomnieniu.”
Dzięki najnowszym badaniom udało się ustalić, że kres istnienia miasta przypada na początek I w n.e., czyli koniec panowania cesarza Oktawiana Augusta. Wtedy zostało ono zniszczone przez rzymian, lub opuszczone. –Jego nazwa mogła więc zostać zapomniana – uważa prof. Dyczek.
Jak powiedział archeolog, ruiny nie zwróciły dotychczas uwagi naukowców ze względu na specyficzną budowę geologiczną, tworzą je zlepieńce i piaskowce. – Po wiekach działania erozji, resztki kamiennych konstrukcji majaczące na powierzchni przypominają bardziej naturalną strukturę geologiczną wychodzącą na powierzchnię ziemi, niż wzniesione celowo przez człowieka budowle – powiedział prof. Dyczek.
Źródło: PAP
Kamil Janczarek
Fot. Na zdjęciu okolice Szkodry w Albanii