Polacy odkryli złote przedmioty w Armenii

Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW od 2013 roku prowadzą wykopaliska w Metsamor, czyli w jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych w pobliżu stolicy Armenii – Erywanii. W tym roku na owych terenach odkryto między innymi drogocenny naszyjnik z kreolu i złota oraz piętnaście innych obiektów z tego samego materiału.

Od IV do II tysiąclecia p.n.e. Metsamor użytkowało przeszło 10 hektarów. Było otoczone potężnym murem skonstruowanym z wielkich, nieobrobionych kamieni (tzw. mur cyklopowy). We wczesnym okresie żelaza osada ta dziesięciokrotnie zwiększyła swoją powierzchnię, w której mieściła się twierdza oraz wiele kompleksów świątynnych. Od VIII wieku p.n.e. stanowiła część królestwa Urartu.

Na terenie starożytnej osady oraz cmentarza odkryto, wykonane ze złota przedmioty. Najcenniejszy z nich to naszyjnik z karneolu i złota. Jego właściciel porzucił go zapewne w czasie najazdu urartyjskiego króla Argiszti I w VIII w. p.n.e. – podaje Polskiej Agencji Prasowej kierownik badań, dr hab. Krzysztof Jakubiak z IA UW.

Wspomniany Argiszti I był królem Urartu w latach 786-764 p.n.e. W Biblii było to królestwo Ararat, na którym miała osiąść Arka Noego. Pod jego przywództwem państwo na obszarze Wyżyny Armeńskiej rozszerzyło swe granice o tereny Zakaukazia.

Niektóre zabytki, jak informującą uczeni, pochodzą ze znalezionej w tym roku na cmentarzysku komory grobowej, która była eksploatowana od środkowej epoki brązu do wczesnej epoki żelaza. Mowa jest tutaj między innymi o złotych zawieszkach w kształcie półksiężyca, czy pozłacanych paciorkach.

Tego roku udało się również dotrzeć do fragmentu budowli wzniesionej z kamiennych bloków, która prawdopodobnie powstała po VI wieku p.n.e.

Małgorzata Wołoch

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*