Odnaleziono działo należące do hiszpańskiej Wielkiej Armady

Hiszpańscy archeologowie posiadając wsparcie marynarki wojennej wydobyli armatę z wód Atlantyku w pobliżu miejscowości Ferrol.

Na morskim dnie w okolicach miejscowości Ferrol na wodach Oceanu Atlantyckiego leżała XVI-wieczna armata wykonana z brązu. Jest to najnowsze odkrycie zespołu podwodnych archeologów pod kierownictwem Miguela San Claudio.

Po wstępnych badaniach ustalono, że armata pochodzi sprzed 1579 roku. Zespół archeologów twierdzi, że prawdopodobnym jest obecność wraku jednostki, do której należało działo. Możliwy jest też drugi scenariusz. Zakłada on, że armatę wyrzucono z jednostki okrętowej, która chciała pozbyć się zbędnego balastu. Po wstępnym rekonesansie okolicy ta hipoteza zdaje się być bliższa prawdzie. Nurkowie nie znaleźli bowiem póki co innych śladów zatopionego okrętu.

Działo wydobyto z dna oceanicznego i przekazano do Muzeum Marynarki Wojennej w Ferrol. Artefakt zostanie tam oczyszczony i poddany pracom konserwatorskim. Po przywróceniu mu dawnego wyglądu i blasku oraz poddaniu go odpowiednim zabezpieczeniu, zostanie częścią ekspozycji dostępnej dla gości zwiedzających muzeum.

Źródło: divers24.pl

Fot. Wikimedia Commons

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*