Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie | Recenzja

Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945, red. T. Domański, E. Majcher-Ociesa

Policja „granatowa” to formacja, która do dziś budzi sporo kontrowersji. Formacja ta mimo wielu lat od jej rozwiązania dopiero w ciągu ostatnich lat doczekała się solidnego omówienia. Od niedawna na polskim rynku wydawniczym jest dostępna jeszcze jedna rzetelna publikacja, która bardzo szeroko omawia większość zagadnień związanych z policją granatową.  

Polnische Polizei im Generalgouvernement zwana od koloru mundurów funkcjonariuszy „granatową” to formacja stanowiąca genialne odzwierciedlenia okupacyjnej rzeczywistości. To też niezwykle ważny i ciekawy aspekt badań dziejów okupacji w Polsce. Recenzowana pozycja jest pokonferencyjnym wydawnictwem do, którego powstanie zawdzięczamy konferencji „Policja Polska «granatowa» w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939-1945”, odbywającej się pod koniec roku 2016.

Dziewięć artykułów, które tworzą publikację, dotyczy różnych aspektów funkcjonowania policji granatowej w okresie istnienia Generalnego Gubernatorstwa. Czytelnik znajdzie wśród nich takie, które dotykają problematyki wielorakich kontekstów funkcjonowania formacji oraz jej zaplecza czy inne, które w prosty sposób prezentują społeczny odbiór i PR funkcjonariuszy granatowych.

Publikacja zawiera artykuły niewątpliwie bardzo ciekawe, jednak niektóre z nich są bardzo ciężkie w lekturze.  Tekst są bardzo zróżnicowane pod względem merytoryki i prostoty przekazu informacji. Opracowanie zatem polecam serdecznie wszystkim tym, którzy w niewielkim nawet stopniu interesują się  realiami okupacyjnej Polski.

Wydawnictwo: IPN

Ocena recenzenta: 4.5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*