Opowiadacze Historii to kilkunastoosobowa grupa sympatyków i miłośników Dolnego Miasta w Gdańsku, która od kilku już lat działa na rzecz kształtowania pozytywnego wizerunku tej dzielnicy. To co najbardziej im wychodzi, to właśnie opowiadanie historii. Podczas spotkań z mieszkańcami i z zaproszonymi gośćmi, podczas spacerów i wycieczek, podczas wywiadów i rozmów, poprzez profil na Facebooku oraz stronę internetową. W efekcie tych działań w 2012 r. ukazały się trzy subiektywne przewodniki po Dolnym Mieście.
http://www.opowiadaczehistorii.pl/do-pobrania/
A w 2016 r. przyjdzie czas na pierwszą książkę o Dolnym Mieście.
Prace nad nią rozpoczęły się już w 2014 r. Wspaniały znawca Gdańska – Aleksander Masłowski – zgodził się na spisanie Historii Dolnego Miasta do 1945 roku i taki właśnie tytuł będzie nosiła ta pierwsza pozycja książkowa. Pierwsza, albowiem Opowiadaczom marzy się cała seria książek pod wspólnym hasłem „Biblioteczka Dolnego Miasta”. W książce będzie mowa m.in. o bastionach, ptasich ulicach, Masonach, Królewskiej Fabryce Karabinów, Teatrze Wilhelma, montowni amerykańskich samochodów osobowych na Dolnym Mieście oraz szpitalu Boromeuszek.
Do tekstu zostały już wybrane archiwalne zdjęcia, pocztówki, grafiki, mapy i inne reprodukcje pochodzące głównie z kolekcji samych Opowiadaczy. Dzięki współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej udało się też opracować całą szatę graficzną książki pozwalającą identyfikować ją z następnymi tomikami.
Kolejne zadanie, które stoi teraz przed Opowiadaczami, to wydrukowanie książki.
A fundusze na usługę drukarską postanowili zbierać za pośrednictwem lokalnej platformy crowdfundingowej
1 grudnia 2015 r. o 7:00 wystartował ich projekt pod adresem
https://www.wspolnyprojekt.pl/pl/projekty/opowiadacze-historii
Strona ta wzbogacona jest o promocyjny film z Dolnego Miasta, przykładowe zdjęcia i pocztówki, które zostaną wykorzystane w pracy, notki o Opowiadaczach i autorze, a ten ostatni czyta nawet fragmenty swojej książki (dwa z sześciu, które będą się sukcesywnie pojawiać co pół miesiąca). Opracowany też został system nagród dla Darczyńców. A wśród nich m.in. szansa na wystrzał z czarnoprochowe broni skałkowej.
W ciągu pierwszych dwóch tygodni udało się zdobyć ponad 50% potrzebnej kwoty. Wszyscy są dobrej myśli i wierzą, że do końca lutego 2016 r. uda się pozyskać całą zaplanowaną kwotę wraz z ewentualną nadwyżką. Nowy rok przyniesie nam bonus w postaci jednego dodatkowego dnia (luty w 2016 r. jest przestępny).
Odzew na akcję jest bardzo pozytywny. Darczyńcami zostają mieszkańcy Dolnego Miasta, miłośnicy historii Gdańska, kolekcjonerzy ciekawych książek i uczestnicy spacerów z Aleksem Masłowskim. Każda wpłacona suma cieszy.
A Opowiadacze cały czas na różne sposoby zachęcają do wzięcia udziału w tej akcji i pomocy w zrealizowaniu ich marzenia.
#opowiadamyhistorie – Historia Dolnego Miasta