Tarnowskie Góry: ślady kopalin pochodzące z epoki kamienia

Tarnowskie Góry: zdaniem naukowców  kopaliny na Górnym Śląsku pozyskiwano już 12 tys. lat temu. Oznacza to, że działalność przemysłowa znana była przez ludność epoki kamienia.  W Centrum Kultury w Nakle Śląskim można podziwiać od środy wystawę pt. Odczytano z torfowisk – początki i sposoby pozyskiwania metali na terenie tarnogórskiego obszaru kruszconośnego.

Podczas badań wykorzystana została metoda radiowęglowa C-14, która dała możliwość umieszczenia w czasie datę powstałych torfowisk, które można podporządkować odpowiednim powstającym w tym czasie zanieczyszczeń.

Odkrycie to stanowi przełom w badaniach nad historią przemysłu tarnogórskiego i przesuwa go w czasie, gdyż do tej pory wszystko wskazywało że zrodził się on dopiero w epoce średniowiecza. Dopiero te badania pokazały, że przemysł na tej ziemi istnieje już od czasów prehistorycznych.

Naukowcy biorący udział w badaniach wywodzili się z różnych placówek naukowych: Instytutu Archeologii i Etnologii PAN z Warszawy, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN z Zabrza.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, bialczynski.pl, mpolska24.pl, wgsr.uw.edu.pl

Fot.: Wikimedia Commons

 Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*