Przebadano cmentarze z II tysiąclecia p.n.e. nieopodal Dobrego Miasta

Niedaleko Dobrego Miasta w województwie Warmińsko-Mazurskim archeolodzy odkryli stare cmentarzska, a wraz z nimi cenne znaleziska. W miniony czwartek po raz pierwszy wystawiono unikatowe zabytki.

O cmentarzach poinformowała archeologów miejscowa Grupa Historyczna ”Guttstadt”, która na nie natrafiła. Jesienią archeolodzy z Olsztyna przeprowadzili tam wykopaliska. Odkryli, że są to cmentarzyska z epoki brązu (XVII wiek p.n.e.). Jak dotąd to jedyne odkryte pochówki z epoki brązu na wschód od dolnej Wisły.

Odkrycie opisywanych grobów jest bezsprzecznie bardzo cenne. Całe II tysiąclecie p.n.e. stanowi nieopisany do końca rozdział historii i kultury na ziemiach polskich. Dzięki badaniom można poszerzyć wiedzę na temat osadnictwa i obrządków pogrzebowych z tego okresu. Dotychczas nasza wiedza i świadomość na temat epoki brązu opierała się głównie na przypadkowych, pojedynczych znaleziskach.

Łącznie odkryto 2 cmentarze oddalone o 1,5km od siebie. Jeden zawiera groby ciałopalne, a drugi składał się z tzw. pochówków szkieletowych. Ciekawostką jest iż niektóre ze znalezionych artefaktów nie mają odpowiedników na terenie Polski. Groby posiadają bogate wyposażenie, które pochodzi z róznych kręgów kulturowych, np: złoty liść wierzby z Karpat, miedziany sztylet z dorzecza Dniepru lub bransolety z Czech lub Austrii. Archeolodzy przypuszczają, że cmentarzyska należały do ludności, która trudniłą się handlem wymiennym na jednej z odnóg bursztynowego szlaku. Bogate zdobienia i unikatowe przedmioty świadczą o tym, że były to groby ówczesnych elit i ludzi wyższego stanu.

Źródła: dzieje. pl,onet.olsztyn.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Radosław Dulski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*