Poznaliśmy najlepsze książki historyczne 2015 roku

Które z wydanych w 2015 roku książek historycznych warto przeczytać? Odpowiedź na to pytanie daje plebiscyt „Historia Zebrana”, organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne 2015 roku

Najlepszymi książkami historycznymi 2015 r. okazały się zdaniem Internautów książki: Okruchy tamtych dni. Powstanie Warszawskie na Powiślu 1 sierpnia – 6 września 1944. Pamiętnik(Wydawnictwo Sic!, kategoria „w rolach głównych” – biografie i wspomnienia), Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945(Dom Wydawniczy Rebis, kategoria „okiem badacza” – książki naukowe i popularnonaukowe) oraz Lwów. Dzieje miasta(Wydawnictwo Jedność, kategoria „historia niebanalna” – książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy).

Natomiast eksperci wskazali na publikacje: Zawadiaka. Dzienniki frontowe 1914-1920(Ośrodek Karta, kategoria „w rolach głównych”), Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement Andrzeja Nowaka (Wydawnictwo Literackie, kategoria „okiem badacza”), oraz „Trzysta tysięcy gitar nam gra” (Wydawnictwo Iskry, kategoria „historia niebanalna”).

Długie narady jury oraz blisko 6,5 tys. głosów internautów zadecydowały o tym werdykcie. Plebiscyt ma być wskazówką dla czytelników, które książki historyczne w 2015 roku zasługują na szczególną uwagę – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org. – Oczywiście wybór zwycięzców jest subiektywny, jednak liczba głosujących internautów i profesjonalne jury gwarantują, że pozycje wydawnicze wybrane w plebiscycie zasługują na miano tych najlepszych.

Kolejna edycja plebiscytu, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2015 roku, wystartuje na wiosnę tego roku. Wydawcom książek, które zwyciężyły w 2015 roku wręczymy uroczyście pamiątkowe dyplomy podczas Warszawskich Targów Książki – informuje Sławomir Krempa z portalu Granice.pl. – Warto też odwiedzić strony Historii Zebranej, żeby zapoznać się bliżej z książkami wyróżnionymi przez internautów i naszych jurorów we wszystkich edycjach plebiscytu. Skoro tak wiele osób na nie głosowało, z pewnością nie zawiodą także Państwa.

Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach.

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*