Poznaliśmy najlepsze książki historyczne pierwszej połowy 2015 roku

Jaką historyczną lekturę zabrać do plecaka na wakacje? Co czytać w czasie długich wakacyjnych podróży lub na plaży? W odpowiedzi na te pytania może pomóc czytelnikom plebiscyt „Historia Zebrana”, organizowany przez portal historyczny Histmag i wortal literacki Granice.pl. Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne pierwszej połowy 2015 roku.

Najlepszymi książkami historycznymi I półrocza 2015 r. okazały się zdaniem Internautów książki: „Okruchy tamtych dni. Powstanie Warszawskie na Powiślu 1 sierpnia – 6 września 1944. Pamiętnik” Stanisława Jarzyny (kategoria „w rolach głównych” – biografie i wspomnienia), „Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945” Richarda Hargreavesa („okiem badacza” – książki naukowe i popularnonaukowe) oraz „Lwów. Dzieje miasta” autorstwa Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego („historia niebanalna” – książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy). Natomiast eksperci wskazali na publikacje: „Zawadiaka. Dzienniki frontowe” Jerzego Konrada Maciejewskiego (kategoria „w rolach głównych”), „Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871” Adama Zamoyskiego („okiem badacza”), oraz „Trzysta tysięcy gitar nam gra” Dariusza Michalskiego („historia niebanalna”).

W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2015 r. walczyło 35 publikacji. Spośród nich najlepsze wybierali internauci w powszechnym głosowaniu, w którym oddano aż półtora tysiąca głosów oraz jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org.

Teraz w kalendarzu konkursu czas na przerwę na lekturę, ale to nie koniec emocji w tym roku! Najważniejsze rozstrzygnięcie jeszcze przed nami. Kolejna edycja plebiscytu, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2015 roku, wystartuje jesienią. Zwycięskie publikacje z obu edycji zmierzą się w zmaganiach o zaszczytny tytuł najlepszej książki historycznej 2015 roku! – podkreśla Sławomir Krempa z portalu Granice.pl. – W tym czasie warto odwiedzić strony Historii Zebranej, żeby zapoznać się bliżej z książkami wyróżnionymi przez internautów i naszych jurorów. To może być ważna inspiracja przy wyborze ciekawej lektury na czas urlopu.

Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach.

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*