Co znaleziono w tym roku w Chotyńcu?

Grupa archeologów kontynuowała pracę w Chotyńcu (woj. podkarpackie). Badania w tym miejscu prowadzone są od kilku lat. Co odnaleziono ostatnio?

W Chotyńcu odnaleziono niegdyś grodzisko Scytów, osadę wojowniczych ludów. Grodzisko powstało tam u schyłku VII w. p. n. e. W tym roku zakończono etap prac archeologicznych. Pracami zajmuje się grupa archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tym roku rozpoczęto badanie przebiegu obwałowań na terenie części grodziska. W tym roku udało nam się bardzo dobrze zbadać cały przebieg obwałowań na terenie północno-zachodniej części grodziska, to jest w miejscu, w którym był on niejasny. Znamy teraz jego pierwotny kształt i wielkość. Wiemy już też wiele o jego budowie. Była to konstrukcja ziemna z wykorzystaniem słupów drewnianych, które wzmacniały konstrukcję wału – wyjaśnia prof. dr hab. Sylwester Czopek, archeolog, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dokonano badań geofizycznych. Badania te niosą informację, gdzie archeolodzy mogą spodziewać się konstrukcji mieszkalnych i innych obiektów. Udało się również ustalić, gdzie znajdowało się wejście do grodu. W przeciągu kilku lat dokonano wielu sensacyjnych odkryć. Badania w Chotyńcu przesunęły granice świata scytyjskiego około 200 km na północny-zachód. Tym samym Chotyniec jest forpocztą świata scytyjskiego, który znajdował się dalej, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Wniosły one wiele do naszej wiedzy o ówczesnym układzie geopolitycznym. Na obecnych ziemiach polskich odnotowywano od dawna pojedyncze znaleziska tzw. scytyjskie, głównie grociki do strzał, które są bardzo typowe dla Scytów, czy ozdoby scytyjskie a nawet ceramikę nawiązującą do kręgu scytyjskiego. Wszystkie odnoszą się do wczesnej epoki żelaza, głównie VI-IV wieku p.n.e. Do tej pory mówiło się, że to są tzw. importy, rzeczy przywiezione z odległych terenów. Teraz ten świat scytyjski już nam się przybliżył, jest w dorzeczu Sanu ­– mówi cytowany przez Nowiny prof. Sylwester Czopek.

W tym miejscu znaleziono wcześniej naczynia greckie, tak zwane amfory. Są to najstarsze zabytki na ziemiach polskich. Licząca trzy tysiąclecia osada była w 2017 roku sensacją w środowisku archeologicznym. Nasze odkrycie zmienia dotychczasowe poglądy na relacje kulturowe, etniczne i ludnościowe na terenie południowo-wschodniej Polski między VIII a V wiekiem przed Chrystusem – tak mówił w 2017 roku rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Już wtedy odnaleziono fragmenty ceramiki, militaria i inne zabytki. Grodzisko liczy ponad 40 ha.

Zarys grodziska w Chotyńcu możemy zobaczyć tutaj.

Źródło: nowiny24.pl, biznesistyl.pl, ur.edu.pl

Fot. Wikipedia

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*