Wyniki sondy „Co sądzisz o Zygmuncie III Wazie i Stanisławie Auguście Poniatowskim?”

W początkach maja, gdy zbliżała się kolejna rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja z inicjatywy dra Radosława Sikory postanowiliśmy przeprowadzić małą sondę dotyczącą dwóch polskich władców, którzy w ocenie opinii publicznej cieszą się złą sławą.

Powszechnie uważa się, że dwaj władcy Zygmunt III Waza oraz Stanisław August Poniatowski nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Obaj uważani są za bardzo słabych władców i przypisywane jest im całe zło jakie spadło podczas ich panowania na Rzeczpospolitą. Nasz redaktor naczelny Andrzej Włusek i dr Radosław Sikora zastanawiali się, który władca ma gorszą opinię i dlatego też postanowiliśmy na naszych łamach przygotować prostą ankietę, abyśmy mogli zobaczyć jak tę sprawę postrzegają nasi czytelnicy. Oczywiście ankieta jest dość powierzchowna i nie niesie ze sobą żadnych walorów naukowych a jej zadaniem było zaspokojenie naszej ciekawości dotyczące tej materii. Przygotowaliśmy 3 pytania, na które odpowiedziało 350 osób. Pierwsze z nich brzmiało „Czy Zygmunt III Waza był dobrym władcą?” Tutaj można powiedzieć, że było małe zaskoczenie, gdyż 60% respondentów uważa Zygmunta III Wazę za dobrego władcę.

Drugie pytanie miało nam przynieść informację czy Stanisław August Poniatowski był dobrym władcą? Tutaj już nie było żadnej niespodzianki. Wyniki były zgodne z naszymi przewidywaniami. Tylko niecałe 26% uważa Poniatowskiego za dobrego władcę.

I ostatnie pytane było takim pytaniem porównawczym. Wiemy, że nie można porównać okresów panowania tych władców. Realia w jakich im przyszło panować są praktycznie nie do porównania. Dlatego tak jak pisałem wyżej nie mają one żadnego waloru naukowego, a jedynie mają za zadanie pokazać jak postrzega to opinia publiczna. Na pytanie „Który z wyżej wymienionych królów według Ciebie był lepszym władcą?” też w sumie nie było niespodzianek. Tutaj Zygmunt III Waza zdobył aż 72 % a Stanisław August Poniatowski jedynie 19%.


Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w sondażu i mam nadzieję, że jeszcze nie raz wrócimy do Was z takimi pytaniami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*