Rolka sztokholmska pokazana publicznie!

Arcydzieło zwane „rolką sztokholmską” znów zostanie publicznie pokazane na Zamku Królewskim w Warszawie. To nie lada gratka, bo ostatnio można było go oglądać 17 lat temu. A teraz można to zrobić aż przez sześć dni w tygodniu za symboliczną opłatą. Trzeba się jednak śpieszyć, bo wystawa jest ograniczona czasowo.

Rolka sztokholmska zwana też czasem „rulonem polskim” to wykonany techniką gwaszu z użyciem złotej farby, ponad szesnastometrowy rulon czerpanego papieru, na którym przedstawiono orszak ślubny Zygmunta III Wazy i Konstancji Habsburżanki.  Dzieło powstało za czasów Zygmunta III i należało do kolekcji królewskiej, również za czasów panowania jego synów. Zostało zrabowane przez Szwedów w czasie potopu i w Skandynawii spędziło ponad 300 lat. Do Polski po wróciło w 1974 roku, jako dar ówczesnego premiera Szwecji Olofa Palmego dla polskiego szefa rządu Piotra Jaroszewicza.

Rolka sztokholmska obecnie nie jest wystawiana na pokaz zbyt często z uwagi na wrażliwość na zniszczenie. Jednak teraz po 17 latach będzie można ją zobaczyć. Zostanie wystawiona na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa ma potrwać do 10 marca 2019 r. Naprawdę tanie bilety zachęcają do wizyty tym bardziej, że nie wiadomo, kiedy następnym razem ten artefakt zostanie pokazany zwiedzającym.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Dawid Siuta

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*