Prymas Stefan Wyszyński | Recenzja

R. Łatka, B. Mackiewicz, D. Zamiatała, Prymas Stefan Wyszyński. Biografia.

Na rynku wydawniczym wiele jest już opracowań dotyczących biografii Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Niemniej przyszła beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stała się powodem by ponownie przybliżyć Czytelnikowi tę postać. Z ciekawością sięgnęłam więc do najnowszej biografii Prymasa wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z SOLI DEO.

Przy biografii współpracowała trójka Autorów – dr Rafał Łatka z BBH IPN, Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasowskiego i ks. Dominik Zamiatała z UKSW. Publikacja powstała w ramach serii wydawniczej „Biskupi w realiach komunistycznego państwa”. Wcześniej ci sami Autorzy wydali olbrzymi album „Kardynał Stefan Wyszyński” oraz byli zaangażowani w wydawanie przez IPN monumentalnej serii prymasowskich Pro memoria.

Pierwsza, najbardziej rzucająca się w oczy, cecha recenzowanej przeze mnie książki  to jej objętość. Nie da się ukryć, że w porównaniu z innymi dostępnymi publikacjami ta nie należy do obszernych, przez co wydawać by się mogło, że jest bardzo okrojona w treść. Na szczęście jest to jedynie pierwsze, mylne wrażenie. Dotychczasowe ujęcia biograficzne są bardzo gruntowne i szczegółowe. Dominuje w nich obraz Prymasa jako męża stanu. Te publikacje są idealne dla dobrego znawcy zagadnienia, nie dla zwykłego Czytelnika, który niekoniecznie posiada szczegółową wiedzę z historii Polski. Recenzowana publikacja z pewnością skierowana jest do szerszego grona odbiorców i pozwala zapoznać się z postacią Prymasa praktycznie w jeden weekend.

Książka podzielona jest na rozdziały, które chronologicznie ukazują Czytelnikowi biografię Wyszyńskiego; od jego dzieciństwa i powołania, przez okupację i pierwsze lata prymasostwa, po uwiezienie i działalność synodalną. To co odróżnia ją od innych biografii, to przede wszystkim ukazanie Kardynała głównie z perspektywy jego duszpasterstwa. Każdy rozdział poprzedzony jest wybranym jego cytatem, który nie tylko wprowadza w daną część biografii, co również obrazuje nastrój i osobisty stosunek do tych wydarzeń i działalności. Wszystko to uzupełnione jest bogatym zbiorem fotografii oraz rozbudowaną bibliografią (aż 10 stron!) i w całości wydane na kredowym papierze.

Kardynał Stefan Wyszyński to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku. Prymas Tysiąclecia, który wzmocnił kościół katolicki w czasie władzy komunistycznej w Polsce. Cieszy mnie fakt, że nareszcie pojawiła się biografia Prymasa, która dotyka tego, co w życiu każdego kapłana jest najważniejsze, czyli jego duszpasterstwa. Myślę, że dzięki tej pozycji nauczanie Prymasa Wyszyńskiego może stać się inspiracją dla współczesnego Czytelnika.

Wydawnictwo: IPN, Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SOLI DEO

Ocena recenzenta: 6/6

Paulina Ambrożak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*