Przepiękny zamek w Czorsztynie potrzebuje pomocy. Wymagany jest natychmiastowy remont

Mury XIV-wiecznego gotyckiego zamku w Czorsztynie popadają w ruinę i potrzebują pilnej naprawy. Koszty zabezpieczenia niszczejących murów szacowane są na około 750 tys. złotych.

Do zniszczenia dużych fragmentów muru obowodowego zamku dolnego doszło wskutek działania czynników atmosferycznych. Naprawa muru i jego zabezpieczenie pochłonie około 750 tys. złotych. Równie pilnych działań naprawczych wymagają tarasy zamku górnego, do których przenika woda. Kosztów tych prac jeszcze nie oszacowano. W najbliższym czasie planowane są badania archeologiczne,  konserwacja i zagospodarowanie zamku dolnego, których koszt wyceniony został na 4 miliony 300 tys. złotych. Pieczę nad zabytkiem sprawuje Pieniński Park Narodowy, który jednak nie dysponuje tak ogromnymi środkami finansowymi i nie korzysta z pomocy innych instytucji. Dlatego zbiórki funduszy koniecznych do sfinansowania prac konserwacyjnych w zamku czorsztyńskim podjęła się Fundacja Promocji Rozwoju „Zalew Czorsztyński” (KRS 0000645984). Fundacja współdziała w tym zakresie z władzami PPN.

Na stronie internetowej Fundacji pod adresem: zalewczorsztynski.pl zamieszczone zostały informacje dla osób lub instytucji chętnych do przekazania datków na cele konserwacji czorsztyńskiego zamku.

Zamek w Czorsztynie został wzniesiony w XIV wieku na skalistym cyplu Zamkowej Góry z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warownia graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego w dolinie Dunajca. Jako zamek królewski był siedzibą starostwa. Przez pewien czas funkcję starosty czorsztyńskiego zamku pełnił legendarny polski rycerz Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima.

Źródła: pieniny.net.pl, onet.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*