Relikty z epoki brązu w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej trafiły zabytki pochodzące z epoki brązu. W ich składzie znajdują się m.in. grot włóczni czy naszyjnik.

Skarb został odnaleziony przypadkowo podczas prac polowych w powiecie kamieńskim. Naukowcy łączą go z kulturą łużycką. Odkrycie liczy siedem przedmiotów są to m.in. – grot włóczni, naszyjnik, nóż, zapinka okularowa oraz bransoletka. Na zapince znajduje się motyw słonecznej barki mający nawiązywać prawdopodobnie do kultu słońca, księżyca oraz sił natury.

Przedmioty te liczą sobie około trzech tysięcy lat i najpewniej są one formą ofiary bóstwom, ofiarą złożoną w czasie przesilenia letniego lub zimowego. Umieszczone były na wzgórzu z widokiem
na Zalew Szczeciński, co może świadczyć o tym, iż było to ongiś miejsce kultu.

Zabytki zostały odnalezione przez kamieńskiego rolnika, który podczas orania ziemi natknął się nań. Po odkryciu zawiadomił on muzeum, a jego władze wysłały na miejsce specjalistów, by ci przeprowadzili odpowiednie prace. Pozostałą część zabytków odkopano kolejne elementy skarbu.

Nie jest to pierwsze takie odkrycie na terenie Ziemi Kamieńskiej, bowiem w 2015 roku odnaleziono nieopodal Kamieńska Pomorskie inne przedmioty pochodzące z tej epoki. Dyrektor muzeum zapewnia, iż po odpowiedniej konserwacji i renowacji zabytki trafią na wystawę
w Muzeum Pomorskim.

Źródło: szczecin.onet.pl, kamienskie,info
Fot.: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*