Replika statku Calypso z… klocków LEGO

RV „Calypso”, kiedyś słynny statek badawczy, a dziś trwają nad nim prace renowacyjne. Do czasu ich ukończenia niektórzy pasjonaci postanowili przywrócić pamięć o legendarnym jednostce, np. z klocków LEGO.

RV „Calypso” należał do Jacquesa Cousteau  (otrzymał go od milionera Thomasa „Loel” Guinnessa za symboliczną opłatą). Po jego nabyciu wyposażył go w aparaturę umożliwiającą nurkowanie, a także filmowanie morskich głębin. W roku 1996 (rok przed śmiercią Cousteau) statek zatonął w porcie w Singapurze po przypadkowym zderzeniu z barką – po pewnym czasie jednostka została wydobyta i odholowana do portu, jednak natychmiastowy remont był niemożliwy i dopiero po latach udało się odnaleźć sponsorów. We wrześniu tego roku miał miejsce pożar, podczas którego zniszczona została część odnowionych elementów statku. Nadal trwają prace renowacyjne, ale z tego względu znacznie się przeciągną.

Niektórzy pasjonaci w związku z tym postanowili w pewien sposób „umilić” czas oczekiwania na powrót legendarnej jednostki, np. Luis Peña. Na stronie ideas.lego.com napisał, że był wielkim fanem programu „Podwodny świat Jacquesa Cousteau”. Stworzył on replikę statku z klocków LEGO wraz z załogą w skali 1:100  – pragnął, aby najmłodsi mogli prze zabawę inspirować się dokonaniami Cousteau. Projekt umieszczono w Banku Pomysłów LEGO, a jego powodzenie będzie zależało od ilości otrzymanych głosów.

Źródła: divers24.pl, ideas.lego.com, rp.pl, en.wikipedia.org

Fot.: RV Calypso

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*