Resztki niemieckiego czołgu Tygrys w Małej Kloni

Na terenie Małej Kloni pasjonaci historii odnaleźli fragmenty czołgu Tygrys z 507 Batalionu Czołgów Ciężkich, który był używany jako wzmocnienie dla IV Dywizji Pancernej.

Pasjonaci historii z gminy Gostycyn wraz z ekipą programu „Poszukiwacze historii” doszli do prawdopodobnego miejsca, w okolicy Gostycyna, w którym miał niegdyś zostać zatopiony czołg Tygrys. W końcu doszli do wniosku, że znajduje się na polu w Małej Kloni. Zaczęli wypytywać mieszkańców o historię czołgu i okazało się, że od 1945 roku stał sobie na polu, będąc sukcesywnie rozbieranym przez mieszkańców okolicy. Ze szpilek od gąsienic ludzie robili np. paliki do krów. Dopiero w 1954 r. „Tygrys” został wysadzony w powietrze przez saperów. Właściciel terenu, Damian Mech, przez kilka ostatnich lat znajdywał kolejne części czołgu, które pokazał ekipie. Znalezione fragmenty maszyny będą teraz oddane do piaskowania, a po wyczyszczeniu będzie można je zobaczyć podczas Zlotu Zabytkowych Aut Pożarniczych i Militarnych w Gostycynie – powiedział Ireneusz Kucharski, wójt gminy Gostycyn. Zlot ma się odbyć 17 czerwca i będzie na nim można zobaczyć odnalezione części Tygrysa.

To znalezisko spowodowało, że planowane są kolejne akcje odkrywania historii. Wystąpiliśmy z wnioskiem do archiwum państwowego w Bydgoszczy o udostępnienie dokumentów z czasów powojennych, sporządzonych przez gromadzką radę narodową. Zadaniem tej rady była inwentaryzacja sprzętu pozostałego po wojnie. Z tych dokumentów być może dowiemy się, że jeszcze gdzieś pod ziemią są jakieś eksponaty – powiedział wójt gminy.

Źródło: tygodnik.pl

Fot.: czołg Tiger, herb gminy Gostycyn (źródło: Wikimedia Commons)

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*