Rok 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego. Przyjęto uchwałę

Sejm RP przyjął uchwałę, w której ustanowił nadchodzący rok 2018 rokiem pamięci Powstania Wielkopolskiego. W grudniu 2018 roku przypadnie okrągła, setna rocznica wybuchu jednego z niewielu, zakończonych sukcesem polskich powstań.

W czwartek 12 października, na 49. Posiedzeniu Sejmu RP obecnej kadencji posłowie przyjęli przez aklamację uchwałę, w wyniku której rok 2018 będzie rokiem pamięci Powstania Wielkopolskiego. W tekście uchwały doceniono militarny wysiłek Wielkopolan, ale także wspomniano o przedstawicielach pracy organicznej takich jak chociażby Dezydery Chłapowski czy też Karol Marcinkowski. W odczytanym tekście uchwały padły także nazwiska dowódców powstania tj. majora Stanisława Taczaka i generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Jak zaznaczono w uchwale Sejmu RP: zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 stało się wspaniałym ukoronowaniem „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”.

W zbliżającym się roku 2018 przypadać będzie okrągła, setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Te wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, dzień po przyjeździe do stolicy Wielkopolski Ignacego Jana Paderewskiego. Zakończył je pokój w Trewirze, podpisany 16 lutego 1919 roku. Powstanie Wielkopolskie jest jednym z niewielu zwycięskich polskich powstań narodowych.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*