Royal Mail przeprasza za błąd w projekcie znaczka

Poczta państwowa Wielkiej Brytanii przeprasza za to, że na zaprojektowanym przez nią znaczku, który miał upamiętniać D-Day, przedstawiono amerykańskich żołnierzy, lądujących w Nowej Gwinei w 1944 roku, a nie żołnierzy brytyjskich, którzy w tym samym roku wylądowali na normandzkiej plaży.

D-Day, czyli Dzień D, to nazwa dnia rozpoczynającego akcję lądowania aliantów w Normandii. Była to jedna z większych operacji desantowych w historii II wojny światowej, której celem było utworzenie w Europie drugiego frontu. Na plaży w Normandii (północna Francja) 6 VI 1944 roku wylądowały wojska brytyjskie i amerykańskie, a ich dowódcą był generał Dwight Eisenhower.

Royal Mail, czyli brytyjska poczta państwowa, w ramach programu „Best of British” („Najlepsi z Brytyjczyków”), postanowiła stworzyć serię 11 znaczków upamiętniających żołnierzy biorących udział w D-Day. Przedsięwzięcie zorganizowano z okazji 75. rocznicy tego wydarzenia, która ma miejsce w tym roku (2019).

Kiedy projekt znaczka został umieszczony na koncie na Twitterze Royal Mail, historycy doszukali się w nim błędu. Zauważyli oni, że projekt przedstawia amerykańskich żołnierzy, którzy znajdowali się w 1944 roku na terenach dzisiejszej Indonezji i nie mieli nic wspólnego z desantem przeprowadzonym w Normandii.

Brytyjska poczta na Twitterze przeprosiła za błąd i zapewniła, że błędny projekt nie trafił jeszcze do druku.

Żródła: rp.pl, wikipedia.org, agefotostock.com

Karolina Charchowska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*