Naukowcy badają motywy i powody, jakimi kierowali się nasi przodkowie przemierzając różne kontynenty u początku naszej historii. Jak sami określają śledzenie migracji hominidów jest o wiele bardziej zawiłe niż akcja niejednego filmu akcji.
Z wyodrębnionych próbek pobranych ze skamieniałości i odnalezionego materiału genetycznego badacze chcą dać odpowiedź na pytania dotyczące migracji przodków ludzkości. Blisko 300 000 lat temu na terenie Afryki wyewoluował Homo sapiens. Dopiero 70 000 lat temu małe grupki z Afryki rozpoczęły wędrówkę na inne kontynenty. W Europie natknęli się na neandertalczyków. Ich najstarsze szczątki liczące 430 000 lat odnaleziono w Hiszpanii. Gatunki się krzyżowały ze sobą, co udowadniają zbadane DNA. Naukowcy stawiają tezę, że w prehistorii przynajmniej jedna kobieta przybyła z Afryki nosiła dziecko neandertalczyka.
Przeprowadzone badania pokazują jak krzyżowały się losy naszego najwcześniejszego przodka z neandertalczykami a także innymi hominidami, denisowianami. Jest bardzo wiele białych plam w naszej historii dotyczących m. in. dlaczego między 300 000 a 70 00 Homo sapiens nie migrowali na inne kontynenty. Z pewnością dzięki rozwijającej się technice jeszcze wiele ciekawych odkryć w fascynującej historii rozwoju człowieka przed nami.
Fot.: Wikimedia Commons
Michał Machynia