Tej nocy 24 grudnia 1914 roku miał miejsce rozejm bożonarodzeniowy, gdzie doszło do spontanicznego bratania się żołnierzy niemieckich i oddziałów wojsk Ententy
W noc wigilijną 24 grudnia 1914 roku, w okopach niedaleko miejscowości Ypres w Belgii, doszło do spontanicznego bratania się żołnierzy niemieckich i oddziałów wojsk Ententy, co często określa się jako rozejm bożonarodzeniowy.
Wydarzenia te określane jako rozejm bożonarodzeniowy, zostały zapoczątkowane brataniem się żołnierzy niemieckich z oddziałami walijskich fizylierów. Warto podkreślić, iż z inicjatywą wyszli żołnierze niemieccy. Początkowo w „rozejmie” brali udział jedynie podoficerowie i szeregowi, śpiewano wspólnie kolędy. Obie strony zgodziły się na pochowanie poległych z terenu ziemi niczyjej.
Wkrótce doszło do kontaktu pierwszych oficerów. Wymieniono się wówczas drobnymi upominkami złożonymi przeważnie z używek. Rozegrano również mecz piłki nożnej (strona niemiecka wygrywała 3-2, po czym piłka przebiła się o drut kolczasty). Ustalono, że żołnierze obu stron nie będą wychodzili z okopów, jednakże do godziny 12:00 połowa brytyjskiego frontu zawarła nieformalny rozejm, wychodząc na teren ziemi niczyjej.
Uzgodniono, że przerwa w działaniach zbrojnych miała trwać do godziny 8:30 drugiego dnia świąt, jednakże na niektórych odcinkach frontu żołnierze nie walczyli ze sobą do Nowego Roku (szkockie regimenty utrzymywały rozejm aż do 3 stycznia).
Ostatecznie rozejm zakończyli snajperzy z obu stron, strzelając do tych żołnierzy, którzy wciąż próbowali przechodzić na drugą stronę okopów. Wkrótce po niemieckiej stronie front obsadziły inne, świeże oddziały z Prus.
Rok później w tym samym miejscu koło Neuve Chappelle doszło do o wiele mniejszych prób bratania się. Dowódcy z obu stron starali się jednak nie dopuszczać do pojednania, zarządzając na dni świąteczne ostrzał artyleryjski. Unikano także trzymania oddziałów dłużej w jednym miejscu, aby nie doszło do bliższego zapoznania się z żołnierzami z drugiej strony frontu.
Powyższe wydarzenia zainspirowały francuskiego reżysera Christiana Cariona do nakręcenia filmu „Boże Narodzenie” nominowanego do Oskara w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny.
Także angielska Premier League postanowiła uczcić ten niezwykle rzadki na wojnie przejaw człowieczeństwa, ustanawiając w 2011 roku piłkarski Turniej Rozejmu Bożonarodzeniowego, w którym biorą udział młodzi piłkarze z Anglii, Belgii, Francji i Niemiec.
Film jest bardzo wzruszający i ciepły. Polecam!