Rycerstwo i zakony rycerskie | Recenzja

Rycerstwo i zakony rycerskie – Richard Barber

Zakony rycerskie w historii światowej, a szczególnie polskiej, wywołują negatywne skojarzenia. Templariusze gromadzący ogromny majątek, który ostatecznie doprowadził do ich zguby, czy Krzyżacy, którzy pod przykrywką nawracania na chrześcijaństwo rozpanoszyli się w Polsce, prowadząc z przerwami ponad stuletnią wojnę, nie niosą za sobą pozytywnych odczuć. A może należy na to zjawisko spojrzeć inaczej, nie z pozycji współczesnego człowieka? Do tego zachęca książka Rycerstwo i zakony rycerskie.

rycerstwo-i-zakony-rycerskie-w-wojnach-religijnych-b-iext25185819W przedmowie autor zaznacza, że książka ta ukazała się po raz pierwszy w 1970 roku, gdy nie zajmowano się jeszcze poważnie zjawiskiem rycerskości w historii kontynentu europejskiego. Duża część tekstów niniejszej publikacji została zaktualizowana o wyniki najnowszych badań. Richard Barber jest wybitnym znawcą dziejów politycznych i literatury średniowiecznej Europy.

Za myśl przewodnią opracowania Barbera należy uznać fragment:

W obecnych czasach nie ceni się religijnego i moralnego zapału tak, jak cenili go nasi przodkowie z dwunastego i trzynastego wieku, których zapał w stosunku do wojny również może być dla nas podejrzany. Tak więc wszelkie sądy […] są też obciążone takim właśnie sposobem podejścia. Ich błędy i dokonania trzeba bowiem ocenić poprzez rzeczy, które dziś już utraciły swoją wartość.”

Idąc za tym myśleniem, możemy odmienić nasze spojrzenie na zjawisko, które wywołuje raczej negatywne skojarzenia. Zakony rycerskie w historii światowej, a szczególnie polskiej nie niosą za sobą ciepłych wspomnień. Działalność i sposoby podejmowanych działań, templariuszy czy krzyżaków, według dzisiejszych standardów, niewiele mają wspólnego z ewangelicznymi wzorcami, do których mieli dążyć.

Barber pokazuje w jaki sposób chrześcijaństwo chciało „oswoić” wojowniczych rycerzy. Nie ucieka od faktu, że wyprawy krzyżowe były inspirowane ideałami religijnymi, ale podkreśla kilkukrotnie na różnych przykładach, że zapał ten odbiegał od dzisiejszych wyobrażeń.

Opracowanie zostało podzielone na dwie zasadnicze części: Rycerstwo a religia oraz Rycerstwo a państwo. Wokół tych dwóch najważniejszych struktur Barber wyjaśnia znaczenie tego wyjątkowego średniowiecznego sposobu życia jakim był rycerz-zakonnik.

W dalszych rozdziałach książki opisuje początki oraz dzieje najważniejszych zakonów rycerskich. Przedstawia też konwenty mniej znane, związane z hiszpańskimi krucjatami przeciwko muzułmanom.

Rycerstwo i zakony rycerskie jest podstawowym źródłem, do którego należy sięgnąć, aby spróbować zrozumieć średniowieczny zapał rycerzy, którzy tworzyli struktury wojowniczych zakonów

Ocena:

5,5/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*