Rzeczy ludzi średniowiecza ꘡ Recenzja

A. Marciniak – Kajzer, Rzeczy ludzi średniowiecza. W domu

Kolejna książka, która trafiła w moje ręce, a która udowadnia, że średniowiecze może być ciekawe. I nie tylko to. Ona zdaje się ostatecznie rozwiewać mroki tej epoki, poprzez zaprezentowanie przebogatej historii codzienności i stanowiąc swoiste kompendium kultury materialnej. Takie właśnie są „Rzeczy ludzi średniowiecza”.

Recenzowana publikacja to część większej, bardziej obszernej serii, opowiadającej o historii życia codziennego w wiekach średnich. W tym tomie autorka przybliża czytelnikom rzeczy, które ludzie średniowiecza mieli w domu, które umożliwiały i ułatwiały im życie, których używali na co dzień. Tak podana historia codzienności może trafić w gusta czytelników.

Praca została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytety Łódzkiego w solidnej twardej okładce, której kolorystyka utrzymana jest w wyważonym tonie. Wnętrze książki także prezentuje wysoką jakość techniczną i wydawniczą. Książka jest pełna barwnych, naprawdę porządnie przedrukowanych rycin i zdjęć. Nie jest to jednak album, bo ilustracje jedynie uzupełniają treść. Moim zdaniem treść naprawdę bardzo dobrą.

Autorka oddaje do rąk czytelników książkę, która choć traktuje o rzeczach lekkich, utrzymana jest w nader naukowej konwencji. I tak właśnie należy ją traktować, jaki iście akademicką monografię. Mimo to narracja stworzona została w świetnym i lekkim pisarskim stylu. Jego warsztat jest po prostu fenomenalny. W zgrabnie skonstruowanej narracji opowiada o rzeczach codziennych, których na pierwszy rzut oka się nie spodziewałem.   Marciniak – Kajzer przybliża między innymi średniowieczne drzwi, sufity czy piece, bądź inne źródła ogrzewania. Niestety w treści oferuje wysoce specjalistyczną opowieść, dlatego, z pewnością nie nada się każdemu czytelnikowi. Porusza bardzo wąską tematykę, zagadnienie bardzo niszowe. I chyba jest to bardziej monografia archeologiczna niż historyczna, bowiem wszystko o czym pisze autorka oparte jest na badaniach archeologicznych.

Jeśli jesteśmy już przy bazie źródłowej. „Rzeczy ludzi średniowiecza” oferują niezwykle ciekawy i kompletny przegląd literatury przedmiotu. Baza bibliograficzna i aparat badawczy są naprawdę bogate. Stąd też książkę, jako monografię naukową ocenić trzeba bardzo wysoko. Jednak jej narracja dotyczy tylko bardzo wąskiej dziedziny historii materialnej, a pojawia się tutaj dlatego, iż polecamy tu lub nie książki historyczne zwykłym czytelnikom. Dlatego tę pozycję ocenić muszę nieco niżej. Bo dla czytelnika, który chce po prostu poczytać o historii codzienności, może być ona zbyt ciężka i męcząca.

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Ocena recenzenta: 5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*