Rzeka Warta – skarb polskiej metalurgii sprzed 3500 lat

Rzeka Warta – skarb polskiej metalurgii sprzed 3500 lat: na terenie miejscowości Szczepidło położonej nad środkową Wartą we wschodnim odcinku Doliny Końskiej w części Pradoliny Warty środkowej na stanowisku 17 znaleziono unikatową osadę metalurgiczną używaną przez społeczeństwo żyjące w okresie kultury mogiłowej. Jest to bardzo ważne odkrycie dla Europy Środkowo-Wschodniej. Natrafiono w niej na pozostałości zagród – domów z podwórzami, a w nich relikty – wielu urządzeń gospodarczych, piwniczek – jam, w których przechowywano żywność, palenisk. Stanowisko to uchodzi za jedno z największych skupisk osiedli na Niżu Polskim. Znaczenie tej osady jest znaczące również ze względu jej położenia. Znajduje się ona pomiędzy (Wielkopolską, Kujawami, Pomorzem), a południem (Śląskiem, Małopolską).

Wśród odkopanych  20 tysięcy zabytków – fragmentów glinianych garnków, narzędzi krzemiennych i kościanych najcenniejszym odkryciem była pracownia odlewnicza, która zachowała się w dobrym stanie, co pozwala na zrekonstruowanie  przebiegu całego procesu produkcyjnego.

Warsztat mieścił się na dworze, posiadał niskie ściany, dzięki czemu możliwe było odprowadzanie szkodliwych par i gazów. W jego wnętrzu znajdowało się 150 zabytków z brązu: groty, pręty, szpile i inne ozdoby stroju oraz półprodukty, bryłki brązu, również żużel, tygle i łyżki odlewnicze czy narzędzia cyzelerskie. Do ich wyrobu stosowano różne techniki odlewcze, który miały być zarówno formą dekoracji, jak również za ich pomocą usuwano wady wyrobów, powstałych przy topieniu narzędzi. Gliniane dysze powstawały w temperaturze wahającej się między 900-1000 st. C.  odlewane w warsztacie były  przedmioty z brązu wysokocynowego z dodatkiem ołowiu, jednak część narzędzi była nie udana.

Dzięki przeprowadzonym badaniom naukowcy są w stanie zrekonstruować obraz życia społeczeństwa zamieszkującego osadę o powierzchni sięgającą prawie 3 ha. Układ osady był logicznie zaplanowany.

Odkrycie archeologów zyskuje także znaczenie ze względu na unikalność tego typu i  fenomenem w Europie Środkowej – jednym słowem odkrycie nad Wartą jest prekursorem zjawisk i stanowi zalążek nad dalszymi poszukiwaniami kolejnych.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, rp.pl, archeo.amu.edu.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska        

One Comment

  1. Bruno Bielecki

    Na końcu 3. akapitu zrobili Państwo błąd ortograficzny w wyrazie, którego poprawny zapis to: nieudana.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*