Rzym: odnaleziono starożytny akwedukt

Budowa metra w Rzymie sprzyja kolejnym odkryciom archeologicznym. W centrum stolicy Włoch podczas budowy trzeciej linii metra odkryto najstarszy w tym mieście akwedukt.

Jeden z czołowych włoskich dzienników Corriere della Sera podał do wiadomości, że odnaleziony w stolicy starożytny wodociąg pochodzi z III w. p.n.e. Do odkrycia doszło podczas budowy trzeciej linii metra w Celimontana nieopodal Koloseum. Akwedukt jest zachowany w doskonałym stanie, a odnaleziony został właściwie już dwa lata temu. Jednakże ta wiadomość została podana do informacji publicznej dopiero po dokładnym zbadaniu obiektu starożytnej architektury.

Naukowcy badający wodociąg przypuszczają, że jest to fragment pierwszego z rzymskich akweduktów „Aqua Appia”. O owym akwedukcie pisał za czasów dynastii Flawiuszy jeden z zarządców rzymskich wodociągów w pierwszym wieku naszej ery – Frontyn. U schyłku cesarstwa rzymskiego ów akwedukt zaczął służyć jako ściek. Przeprowadzone przez naukowców badania, a właściwie dokładna analiza resztek żywności wykazały, czym żywiła się rzymska arystokracja. Na liście obok drobiu czy dzików znalazło się między innymi egzotyczne ptactwo, bażanty oraz łabędzie.

Źródła: corriere.it, tvp.info

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*