Tego dnia 1993 roku aresztowano Salvatore Rinne, bossa sycylijskiej mafii cosa nostry
Salvatore Rine urodził się w słynnej miejscowości Corleone, do mafii dołączył w wieku 18 lat dokonując zabójstwa na zlecenie. Wraz z Luciano Leggio uczestniczył w mordzie na aktualnym szefie cosa nostry. Leggio przejął władzę, lecz w 1974 został aresztowany, dalej kierował mafią z więzienia do swojej śmierci w 1993 ale Riina zdobywał coraz większe wpływy.
Czy wiesz, że Amerykanie współpracowali z sycylijską mafią w walce z faszystami i komunistami?
W latach 1981-83 na Sycylii wybuchła wojna klanów, która toczyła się o władzę w mafii i heroinowy interes. W wyniku tej niezwykle brutalnej wojny, kontorlę przejął Riina, doszło jednak do starć na lini cosa nostra-państwo włoskie. Zmusiło to służby włoskie do ostrej reakcji na Sycylii. Jako prokuratorzy działali m.in. nieprzekupni Falcone i Borsellino. Doprowadzili do „maksiprocesu”, kiedy to na ławie oskarżonych zasiadło 464 mafiosów. Zabrakło jednak Rinny.
Ten zdecydował się na zastraszenie państwa włoskiego i wydał wyrok na Falcone i Borsellino. Obaj zginęli w wyniku zamachów bombowych w odstępie miesiąca w 1992 roku. Dla Włochów to był szok. Wściekłe służby odnalazły Rine w 1993 roku.
Aresztowany Salvatore Rinna wydawał się być wielce zdziwiony faktem zatrzymania-przysięgał że jest zwykłym księgowym, nazwy firmy nie chciał zdradzić. W czasie procesu twierdził, że nigdy nie słyszał o jakieś mafii, a tym bardziej, że był poszukiwany.
Wyrokiem sądu dostał dożywocie, przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze i ograniczonymi możliwościami kontaktu ze światem zewnętrznym.
O historii mafii sycylijskiej napisał Tomasz Bielecki w książce Krótka historia mafii sycylijskiej.