Christian Jacq – Sen Kleopatry
Wydawałoby się, że na temat życia Kleopatry już wszystko zostało napisane i pokazane. Była ona inspiracją dla malarzy, pisarzy, scenarzystów, czy nawet fryzjerów. Jednak książka „Sen Kleopatry” pokazuje, że jeszcze nie wszystko o niej powiedziano…
Sylwetce legendarnej władczyni starożytnego Egiptu przygląda się jeden z najwybitniejszych egiptologów, dyrektor Instytutu Ramzesa w Paryżu – Christian Jaqc. Zdobycie przez nią władzy, rządy oraz romans z Juliuszem Cezarem ujmuje w powieściowej formule, co na początku może zaskoczyć czytelnika spodziewającego się suchego wykładu historycznego. Jednak już po kilku stronach łatwo można się poddać tej konwencji literackiej, która przenosi do starożytnej Aleksandrii; na dwór pełen intryg, namiętności i zaskakujących wypadków z przepiękną Kleopatrą stojącą w centrum tych wydarzeń.
Autor stara się w wiarygodny sposób przedstawić dzieje władczyni i jej zmagania o uzyskanie władzy w Egipcie. Często starożytne źródła pisane, wprost są wplecione w narracje powieści m.in. opis pałacu w Aleksandrii według Lukana, czy fragmenty z napisanej przez Cezara rozprawy O wojnie domowej i gdyby nie przypisy nikt pewnie (poza znawcami epoki) nie zauważyłby tego „plagiatu”. Dzięki wykorzystaniu dokumentów, wydarzenia historyczne nie są tylko tłem fabularnym, ale stają się osią poprzez, którą Kleopatra jawi się jako kobieta z krwi i kości, pełna namiętności i pasji.
Oprócz autentycznych dziejów czy postaci, w powieści przedstawiono całą plejadę bohaterów i zdarzeń fikcyjnych, które ubarwiają wątki fabularne. Momentami zmyślone osoby, a nawet zwierzęta jak np. osioł zwany na wyrost Wiatrem Północy, są mniej posągowe oraz bliższe czytelnikowi niż historyczni, główni bohaterowie. Zwroty akcji nie pozwalają oderwać się od stronic, a krótkie rozdziały przypominają sekwencje filmowe, których koniec urywa się w najciekawszym momencie.
„Sen Kleopatry” jest dowodem na to, że życie starożytnych ludzi wcale tak daleko nie odbiega od czasów współczesnych. Nawet na szczeblach najwyższej władzy rządzi człowiekiem namiętność, pasja, zazdrość i pycha. Wszystkie one przeplatają się wzajemnie. Przed uczuciami nie zdołał uciec nawet sam Juliusz Cezar, który nie oparł się boskiej Kleopatrze.
Książkę mogę polecić tym, którzy interesują tą epoką historyczną, jak i tym, którzy sięgną po nią wyłącznie dla rozrywki. Pierwsi poznają historię zmagań o tron na podstawie źródeł z pierwszej ręki, podpartym solidnym warsztatem historycznym, ujętym w przystępnej formie, a dla drugich będzie to możliwość poznania niezwykłej kobietę, która całe życie walczyła o władzę i miłość.
Oceniam ją na 5+ w skali od 1 do 6
Piotr Burak