Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – plan obchodów

27 grudnia mija sto lat od wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Było to polskie powstanie, które zakończyło się sukcesem, dlatego też obchody tego wydarzenia będą odbywały się w dwóch miejscach: w Poznaniu i w Warszawie.

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu Polacy zamieszkujący tereny Wielkopolski postanowili ostatecznie wyrwać się spod panowania pruskiego. W wyniku prowadzonych przez nich walk Poznań został wyzwolony już 6 stycznia 1919 roku. Zmiany terytorialne zatwierdził ostatecznie traktat wersalski, którego postanowienia przywróciły prawie całą Wielkopolskę Polakom.

Centralne obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego będą odbywać się w Poznaniu. Wezmą w nich udział, m. in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. W programie uroczystości znalazło się wiele przedsięwzięć, które mają na celu przybliżyć mieszkańcom, nie tylko Poznania, ale i całej Polski, różne historie związane ze wspominanym zrywem niepodległościowym.

Obchody rozpoczną się już dzień wcześniej, 26 grudnia, inscenizacją prezentującą przyjazd Ignacego J. Paderewskiego do Poznania. Później nastąpi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Głównym punktem uroczystości, które będą miały miejsce 27 grudnia, będzie msza święta
w poznańskiej farze, sprawowana w intencji powstańców oraz złożenie kwiatów na mogile Stanisława Taczaka, dowódcy powstania.

O godzinie 16:40 Poznań zatrzyma się. Na minutę staną wszystkie autobusy i tramwaje, a ryk syren i dzwonów poznańskich kościołów będzie rozbrzmiewał w całym mieście. W tym samym czasie rozpoczną się też oficjalne obchody przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. „100 lat temu padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” – poinformuje komunikat nadawany w środkach komunikacji miejskiej o 16:40.

Już od godziny 14:00 w mieście będzie można spotkać grupy rekonstrukcyjne, które wcielą się w postaci powstańców, zobaczyć repliki samolotów, które zdobyli Wielkopolanie w walkach o niepodległość.

Na budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. lecie wybuchu powstania, która powstała z inicjatywy wojewody wielkopolskiego, a została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Poczta Polska zaplanowała także przedstawienie okolicznościowego znaczka z tejże okazji.

Także Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przygotowało wiele atrakcji na 27 grudnia. Uzbrojenie, pojazdy, czy pokaz kawaleryjski, to tylko niektóre z niespodzianek, które będą czekać na uczestników obchodów.

Uroczystości w Poznaniu uświetni koncert „Śpiewanki Wielkopolskiego”, a zwieńczeniem tego dnia będzie koncert realizowany przez TVP „Muzyka wolności”, który odbędzie się na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, takie jak m. in.: Kayah, Anna Wyszkoni, Kamil Bednarek, Lady Pank, Stanisław Soyka i Sztywny Pal Azji.

Obchody będą miały miejsce również w Warszawie, gdzie będą odbywać się od 28 stycznia. Tam także, podobnie jak w Poznaniu, zaplanowano mszę świętą oraz złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Źródło: dzieje.pl, wikipedia.org

Karolina Charchowska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*