Skarb odkryty na Legnickim Polu można oglądać w internecie

Na portalu Radia Wrocławskiego można obejrzeć galerię monet z X stulecia, które odnaleźli badacze reprezentujący Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego. Wśród skarbów znaleźć możemy 96 arabskich dirhemów, dwa denary krzyżowe, a także fragmenty różnorakich ozdób wykonanych w srebrze.

Co stanie się z tak cennymi artefaktami? Przekazane zostaną do lokalnego muzeum. Sam prezes Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego Mariusz Logoń  poinformował:

„W tej chwili już jest i o Henryku Pobożnym, i o św. Jadwidze. Zatem naprawdę warto przyjechać do Legnickiego Pola. A skarb za jakiś czas, jeżeli będzie wystawiony w Muzeum Bitwy w Legnickim Polu, to na pewno będzie magnesem, aby ludzie przyjeżdżali i oglądał”.

Z kolei konserwator zabytków po ich zabezpieczeniu i stosownym oczyszczeniu wydał zezwolenie na opublikowanie ich zdjęć, jednocześnie tłumacząc, że:

„To przede wszystkim celowo połamane monety. Ich stan jest bardzo zadowalający. Nawet te monety nie wymagają wielkiego czyszczenia środkami chemicznymi. W większości to siekańce srebrne. To nie są całe monety, gdyż ludzie wtedy nie traktowali tych przedmiotów, jako wartość nominalną, tylko jako wartość kruszcową. Jako magazyn jakiegoś kruszcu cennego dla nich”.

Trwają polemiki, gdzie mógłby zostać wyeksponowany skarb. Oprócz Muzeum Bitwy w Legnicy w grę wchodzi także Muzeum Miedzi. Niemniej jednak odkrycie to stanowi cenną pamiątkę historyczną.

TUTAJ zobaczysz zdjęcia

Źródło: www.radiowroclaw.pl
Fot. Wikimedia Commons

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*