USA zwróciły do Włoch skradziony list autorstwa Krzysztofa Kolumba. Zaginiony dokument powstał w 1493 r., na pokładzie statku Nina podczas drogi powrotnej z Nowego Świata do Hiszpanii.
Kradzież listu miała miejsce 24 lata temu. Złodzieje podmienili oryginał na niezwykle dobrze przygotowany falsyfikat. O dokładności podłożonego w miejsce oryginalnego listu dokumentu może świadczyć fakt, że kradzież wykryto dopiero w 2012 r.. Co więcej istnieją poważne wątpliwości czy do kradzieży doszło na pewno w 1992 r.. Według strony włoskiej list mógł zostać zastąpiony falsyfikatem na początku lat 50.. Dzięki pracy detektywów z Homeland Security Investigations (HSI) udało się ustalić że skradziony list został w 1992 r., sprzedany na aukcji prywatnemu kolekcjonerowi, który zapłacił za niego ok. 300 tysięcy dolarów amerykańskich. Rzeczywista wartość rynkowa listu wynosiła ok. miliona euro. Ostatecznie w 2004 r., list trafił do waszyngtońskiej Biblioteki Kongresu. W ostatnich tygodniach zaś został przekazany stronie włoskiej – zapewne już wkrótce trafi do florenckiej biblioteki Riccardiana. „Pięćset lat po napisaniu, list wykonał taki sam rejs – tam i z powrotem do Ameryki” – powiedział włoski minister kultury Dario Franceschini.
Piotr Rapiński
Źródło: news.discovery.com
Fot.: Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – replika statku Santa María w skali 1:1. Fot. Wikipedia Commons.